RZ: Panie sędzio, czy nie obawia się pan, że po niekorzystnej dla podatników uchwale dotyczącej tzw. pakietów medycznych, podjętej w składzie całej Izby Finansowej NSA, fiskus będzie chciał opodatkować każdy dodatkowy bonus od pracodawcy?
Antoni Hanusz:
Teoretycznie wszystkie nieodpłatne świadczenia, podobnie jak przychody, którym towarzyszy odpłatność, mogą być objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ustawodawca przewidział możliwość zmniejszenia obciążenia podatkowego. Problem więc leży gdzie indziej. Podatek dochodowy z jednej strony opiera się na przychodzie podatkowym, a z drugiej na kosztach uzyskania przychodów. Gdy pracodawca kupuje swoim pracownikom określone świadczenia, np. pakiety medyczne, to cenę ich zakupu może zaliczyć do kosztów podatkowych swojej działalności. Wówczas musi jednak liczyć się z tym, że po stronie pracowników, którzy odbierają darmowe pakiety medyczne, powstanie przychód. Widzimy więc związek między kosztami a przychodem. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że pakietom medycznym nie towarzyszy koszt uzyskania przychodu. Nie chodzi więc o opodatkowanie – dla zasady – każdego, nawet najmniejszego świadczenia, ale o zachowanie czystości konstrukcji podatku dochodowego.
Czy jest gdzieś granica absurdu opodatkowania pewnych świadczeń uzyskiwanych przez pracowników?
Biorąc pod uwagę ścisłą wykładnię przepisów podatkowych, w zasadzie żaden przychód pracownika, któremu towarzyszy koszt uzyskania przychodu po stronie pracodawcy, nie jest wolny od podatku dochodowego. Te granice opodatkowania nie w każdym przypadku są jednak absolutne ze względu na katalog zwolnień. Pracodawca, który kupuje świadczenie, musi więc sprawdzić, czy można je zaliczyć do jakiejś kategorii zwolnienia. Jeśli się nie da tego zrobić, to trzeba takie świadczenie opodatkować. Boję się, że gdyby traktować pakiety medyczne czy imprezy integracyjne jako przychody niepodlegające opodatkowaniu, to byłaby to zachęta dla pracodawcy, żeby część wynagrodzenia wypłacać w naturze w formie zróżnicowanych, niezależnych od jakości pracy, bonusów.