Minął już rok od wejścia w życie znowelizowanej ustawy Kodeks karny wykonawczy (DzU z 2011.240.1431), która wprowadziła zmiany m.in. w zakresie właściwości miejscowej sądów, co do wykonania orzeczeń, rozszerzając znacznie ich kompetencje.
Obecnie zgodnie z treścią art. 3 § 1 kkw sąd, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji, jest właściwy również w postępowaniu dotyczącym wykonania tego orzeczenia. Jednakże w stosunku do skazanego lub sprawcy przebywającego w okręgu innego sądu właściwy w postępowaniu dotyczącym wykonania orzeczenia jest sąd równorzędny, w którego okręgu skazany lub sprawca ma miejsce stałego pobytu, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Po wprowadzonej nowelizacji nastąpiła zatem generalna zmiana, że sąd, który wydał wyrok, nie będzie tego orzeczenia wykonywał.
O ile dotychczasowa interpretacja przepisu nie budzi wątpliwości, o tyle forma przekazywania orzeczeń innym sądom w kraju do wykonania jest niejednolita.
Dwie formy
Z nadsyłanych dotychczas z okręgów innych sądów orzeczeń do wykonania można wyprowadzić tezę, że przeważa pogląd, iż jest to czynność stricte administracyjna. Właściwość sądu wynika z mocy ustawy i do przekazania wyroku do wykonania innemu sądowi wystarczające jest wydanie zarządzenia przez przewodniczącego wydziału czy też przez upoważnionego sędziego (w rzeczywistości jest to pismo przekazujące podpisane przez sędziego). Jest to forma mniej pracochłonna i szybsza, ale jej stosowanie wydaje się nieprawidłowe.