Marcin J. Menkes: Znaczenie wojny zastępczej Huawei w Polsce dla przyszłości reżimu prawnego inwestycji zagranicznych

Przed kilkoma dniami światło dzienne ujrzał list skierowany do Komisarz ds. konkurencji i w-ce przewodniczącej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager przez Huawei. Spółka zarzuca w nim, że prowadzone w Polsce i Rumunii prace legislacyjne dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G zmierzają do pogwałcenia prawa unijnego. Oba państwa pracują nad ustawowym pozbawieniem chińskiej spółki dostępu do powstającej infrastruktury sieci 5. generacji. Huawei grozi UE wstrzymaniem olbrzymich inwestycji i wszczęciem postępowań sądowych. Tym samym Polska staje się areną amerykańsko-chińskiej technologicznej wojny zastępczej. Jej skutki będą mieć wpływ na kształtowanie międzynarodowego reżimu prawnego przepływu inwestycji.

Publikacja: 15.11.2020 18:29

Marcin J. Menkes: Znaczenie wojny zastępczej Huawei w Polsce dla przyszłości reżimu prawnego inwestycji zagranicznych

Foto: Bloomberg

Zmierzch Pax Americana

Prace legislacyjne w Polsce i Rumunii stanowią realizację ustaleń porozumień ze Stanami Zjednoczonymi zawartych, odpowiednio, we wrześniu i w sierpniu 2019 roku. Podobne porozumienia podpisały Czechy, Estonia i Łotwa. Wpisują się one w szerszy kontekst polityki zagranicznej USA, celem której jest odcięcie chińskich spółek od dostępu do i kontroli infrastruktury telekomunikacyjnej, która będzie stanowić krwiobieg gospodarki XXI wieku: od telefonii komórkowej i rozrywki, przez transport i spedycję, produkcję i usługi finansowe, po ochronę zdrowia. USA podkreślając podwójne znaczenie 5G – gospodarcze i bezpieczeństwa – zarzucają Huawei m.in. wieloletnie nadużycia w zakresie szpiegostwa przemysłowego, czy przekazywanie wrażliwych informacji chińskim władzom i wywiadowi. Akcentują również ryzyko przejęcia przez Pekin bezpośredniej kontroli nad infrastrukturą krytyczną.

Pozostało 93% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: W co gra Tomasz Szmydt? Małpa z brzytwą na ramieniu Łukaszenki
Opinie Prawne
Paweł Litwiński: Jak chroni się dane w sądach? Cóż…
Opinie Prawne
Prof. Pecyna o zabezpieczeniu TK i reakcji komisji ds. Pegasusa: "Pogłębianie chaosu"
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Czy obowiązuje nas nowelizacja języka polskiego?
Opinie Prawne
Kazus Szmydta. Wypadek przy pracy sądownictwa administracyjnego czy pytanie o jego sens?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?