Reklama
Rozwiń

Refleksje prawne na tle Konkursu Chopinowskiego

Gdy będą państwo czytać te słowa, znani będą już laureaci Konkursu Chopinowskiego. Uczestnictwo w tym uznanym konkursie, który odbywa się tylko raz na pięć lat, jest prawdopodobnie szczytem marzeń każdego młodego pianisty. Laureaci grają w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, a zwycięzca otrzymuje zaproszenie na cykl koncertów promocyjnych, m.in. w Tokio, Paryżu i Londynie. Tytuł Laureata Konkursu Chopinowskiego przysługuje sześciu pianistom, którzy zostali najwyżej ocenieni spośród dziesięciu finalistów.

Aktualizacja: 21.10.2015 11:20 Publikacja: 21.10.2015 10:46

Eric Lu

Eric Lu

Foto: (Foto: Wojciech Grzedziński)

Konkurs Chopinowski, oprócz promocji najlepszych młodych pianistów, pozwala na pielęgnowanie pamięci o Fryderyku Chopinie. Jest jedną z ważnych przyczyn wielkiej światowej popularności muzyki polskiego kompozytora.

Sam Fryderyk Chopin i jego twórczość podlegają w Polsce wyjątkowej ochronie prawnej. Zgodnie z ustawą z 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina jego nazwisko i wizerunek są chronione na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o dobrach osobistych. Podmiotem uprawnionym do dochodzenia ochrony tych dóbr jest minister właściwy do spraw kultury. Jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ zgodnie z opinią większości doktryny dobra osobiste wygasają wraz z śmiercią danej osoby. Inaczej jest z autorskimi prawami osobistymi. Ochrona więzi twórcy z utworem nie jest ograniczona w czasie i trwa także po śmierci kompozytora – każdego kompozytora, nie tylko tego wybitnego i ważnego dla naszego narodu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama