Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 23.10.2015 18:57 Publikacja: 26.10.2015 02:00
Julita Karaś-Gasparska
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała
W tym numerze piszemy o kolejnych regulacjach, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Opisujemy więc rozwiązania zawarte w nowej ustawie o innowacyjności, która likwiduje ulgę podatkową na nowe technologie, wprowadzając w zamian ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Nowa ulga nie dotyczy już nabywania wartości niematerialnych i prawnych (takich jak np. oprogramowanie komputerowe czy know-how), ale prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej ("Mało innowacyjna ustawa o innowacyjności"). Piszemy również o nowych zasadach wydawania interpretacji podatkowych przez ministra finansów. Nadal każdy podatnik będzie mógł o nie występować, ale na nieco zmienionych zasadach. Piszemy o tym szczegółowo w artykule "Od 2016 roku minister będzie ujednolicał interpretacje".
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.
Przez wszelakie media, przez konferencje polityków, przez oświadczenia różnych gremiów przetacza się ogrom spostrzeżeń, dotyczących tak zwanych neo-sędziów, neo-KRSu, SN, TK, dużej części „ustaw” poprzedniej ekipy rządzącej, a ostatnio prokuratora Barskiego. Jest to dyskusja dosłownie coraz bardziej groźna dla dalszego bytu Polski.
Gdyby alkotubki były systemami AI, ewidentnie ich sprzedaż byłaby zakazana.
Decyzja w sprawie „sędziego od pendrive’ów”, a jeszcze bardziej miażdżący raport NIK pokazują, że wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej stabilizacji i roztropnej polityki. To ważniejsze niż usunięcie z zawodu tzw. neosędziów.
Firmy korzystające z estońskiego CIT nie będą musiały płacić podatku od wsparcia przekazanego ofiarom powodzi.
Skarbówka przyznaje się do błędu i potwierdza, że można uniknąć daniny solidarnościowej, odliczając stratę z okresu pandemii koronawirusa.
Warszawa sprawdzi system alarmowania m.in. na wypadek uderzenia z powietrza. To próba edukowania społeczeństwa, jak ma się zachować w czasie zagrożenia. Tyle że fundament świadomości powinien być wykuwany w szkołach, a z tym jest różnie.
Samo mówienie o tym, że trzeba walczyć z alkoholizmem, nie spowoduje, że Polacy zaczną pić mniej. Ale konkretnych działań Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Izabelę Leszczynę nie widać – choć słyszymy o nich od miesięcy.
Spółka może odliczyć od dochodu kwoty przekazywane na stowarzyszenie zajmujące się aktywizacją emerytów i rencistów.
Za błędy w polityce gospodarczej trzeba czasem zapłacić wysoką cenę. Ale najważniejsze jest to, by umieć wyciągać z nich lekcje na przyszłość.
Ważkie historyczne wydarzenia, takie jak te sprzed 35 już lat – zwieńczone powodzeniem negocjacje Okrągłego Stołu, demokratyczne wybory parlamentarne, utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego, obalenie Muru Berlińskiego, który bez polskich radykalnych przemian zapewne postałby jeszcze czas jakiś – prowokują do licznych pytań.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Od 2025 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą wdrożyć precyzyjne zakazy importu i eksportu produktów zawierających rtęć. Chodzi między innymi o niektóre typy lamp i plomb dentystycznych. Kogo dotyczy nowe rozporządzenie? Czy są wyjątki?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że na spotkaniu w formacie Ramstein 12 października zaprezentuje Plan Zwycięstwa – „jasne i konkretne kroki prowadzące do sprawiedliwego zakończenia wojny”.
Darowizna jest bezpłatnym świadczeniem, które darczyńca przekazuje kosztem swojego majątku. Jej przedmiotem mogą być zarówno pieniądze, jak i nieruchomość. W jakich przypadkach można cofnąć darowiznę i jakie działania trzeba podjąć?
Kto byłby najlepszym kandydatem PiS na prezydenta, gdyby partia ta poparła osobę, która nie jest członkiem tego ugrupowania? - o to zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
– Przychodząc do Sosnowca wiedziałem, że będę wchodził na pewne miny. I one właśnie wybuchają, ale to nie jest cała prawda o tej diecezji – mówi „Rzeczpospolitej” bp Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, w której ujawniony został właśnie kolejny skandal o podłożu seksualnym. – Niestety myślę, że takich spraw może być więcej. Chcemy dojść do prawdy i się oczyścić – dodaje.
Nowe prawo unijne dotyczące przeciwdziałania wylesianiu miało obowiązywać już od przyszłego roku. Komisja Europejska wniosła jednak poprawkę. Ile wyniesie opóźnienie? Kto na nim skorzysta?
Od tego roku niektóre osoby z niepełnosprawnością mogą otrzymywać dodatkową pomoc finansową w postaci świadczenia wspierającego. Już od 1 stycznia 2025 roku prawo do niego uzyska kolejna grupa. Kto tym razem ma szansę otrzymać świadczenie wspierające?
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Kandydat republikanów na prezydenta USA Donald Trump wrócił na miejsce, w którym w lipcu został postrzelony przez zamachowca. Podczas wiecu w hrabstwie Butler w Pensylwanii zwiększone zostały środki bezpieczeństwa. - Trump musi wygrać - przekonywał zgromadzonych miliarder Elon Musk.
Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.
W następstwie zniszczeń, jakie w tym tygodniu spowodował huragan Helene w Stanach Zjednoczonych, w mediach społecznościowych pojawiły się pogłoski m.in. o nieprawidłowym wykorzystaniu funduszy przeznaczonych na klęski żywiołowe. Amerykańskie władze odniosły się do tych twierdzeń.
- Broń atomowa jest ostatnim argumentem wykluczającym wszystkie pozostałe. Putin powinien wiedzieć, że jeżeli wciśnie guzik, zginą wszyscy i nic na to nie poradzimy - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skierował do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara pismo z prośbą o pilne wyjaśnienie sytuacji związanej ze złamaniem tajemnicy obrończej i adwokackiej przy zatrzymaniu Janusza Palikota.
Działaczka klimatyczna Greta Thunberg została zatrzymana przez belgijską policję po tym, jak wraz z grupą demonstrantów zablokowała główną arterię w Brukseli – poinformowała agencja AFP.
Polityczna jesień przyspiesza. W sobotę konwencja Polski 2050 zapowiada nowy etap dla formacji Szymona Hołowni. W poniedziałek jej lider ma planowane spotkanie w Zambrowie - rusza w Polskę. Jak mówił w sobotę, jego środowisko zaczyna kolejne okrążenie w rządzie i koalicji.
Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej
„Mecz ze Stoczniowcem został przerwany! Na trybuny wbiegli kibole Lechii Gdańsk i pobili naszych sympatyków (9-letniego i 14-letniego chłopca, osobę niepełnosprawną)” - ogłosił w mediach społecznościowych Klub Sportowy Sokół Bożepole Wielkie.
– Myślę, że to jest tylko jeden przykład, wyjątek, gdzie coś poszło „nie tak”. Natomiast proszę zwrócić uwagę, że nie było żadnych innych doniesień, że w innych spółkach dzieje się podobnie – tak były minister aktywów państwowych Borys Budka (PO) skomentował w rozmowie z Onetem sprawę zatrudnienia w Totalizatorze Sportowym politycznych działaczy.
Fundacja Nasza Przyszłość, związana z dyrektorem Radia Maryja, odbiła się od dna, na które spadła wskutek Polskiego Ładu, i zebrała rekordową kwotę od podatników – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
- Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa - powiedział gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych. Słowa gen. Kukuły spotkały się z ostrymi reakcjami m.in. generałów Mirosława Różańskiego i Leona Komornickiego. "Pan generał brnie w narrację straszenia Polek i Polaków wojną" - stwierdził we wpisie na platformie X gen. Komornicki.
Sąd we Wrocławiu podjął decyzję o tymczasowym areszcie na dwa miesiące dla byłego posła i znanego biznesmena Janusza Palikota.
Tuż przed zapowiadanym na sobotnie popołudnie ogłoszeniem wyroku w sprawie aresztu dla Janusza Palikota, mecenas Jacek Dubois w ostrych słowach skrytykował działania prokuratury. Mówi o „skandalicznych zdarzeniach” i „drastycznym naruszeniu praw człowieka”.
Państwo członkowskie Unii Europejskiej, które nie uznaje zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, narusza prawa obywateli UE. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł 4 października.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas