Wygląda na to, że choć upłynęła dekada, ten inicjowany przez wymiar sprawiedliwości sposób rozwiązywania sporów się rzeczywiście nie upowszechnił. A jego stosowanie dopuszcza się w kolejnym obszarze prawa. Od stycznia przepisy umożliwią zakończenie sporów w drodze ugody i to we wszelkich sprawach cywilnych, również tych z zakresu prawa pracy.
Ministerialne statystyki dowodzą, że zainteresowanie ugodą jest znikome. Poza zmianą samego prawa potrzebna jest więc wielka akcja edukacyjna i promocyjna. Inaczej nie przełamiemy negatywnego stosunku do mediacji. I to nie tylko samych zainteresowanych ugodowym rozstrzygnięciem, ale wszystkich uczestników tej procedury: sędziów, mediatorów oraz pełnomocników stron.
Choć grudzień kojarzy się już ze świątecznymi przygotowaniami i rodzinnym spędzaniem Bożego Narodzenia, pracodawcy nie mogą zapominać o swoich powinnościach w tym miesiącu i o tej porze roku. Dotyczy to właściwego zorganizowania czasu pracy w tym miesiącu, jak i zapewnienia podwładnym odpowiednich warunków wykonywania pracy o tej porze roku, czyli przy słocie, mrozie i opadach. Warto też zadbać wtedy o dobrą atmosferę w firmie, zwrócić uwagę na potrzeby załogi, wyznaczyć nowe zadania do wykonania, aby jesienią i zimą wzmóc energię do pracy. Krótkie dni i niskie temperatury na ogół nie sprzyjają zwiększonej aktywności. Marazm nie może jednak dotknąć pracodawców. Ci muszą mieć wciąż nowe pomysły na mobilizowanie i regenerowanie załogi, co podpowiada psycholog biznesu.
Zachęcam do przeczytania tej rozmowy oraz całego numeru Tygodnika Prawnego Praca i ZUS.