Marek Isański: Zlikwidujmy (czasowo) przedawnienie w podatkach

Ponad 20 letnie obserwacje potwierdzają, że wszelkie podejmowane próby naprawy prawa podatkowego oznaczały w istocie dalsze jego psucie. Potrafimy dodatkowo stosowanie każdego przepisu podatkowego doprowadzić do absurdu. Nawet z prawa podatników do przedawnienia zobowiązań zrobiliśmy fikcję połączoną z opresją. Choć brzmi to absurdalnie, to największym prezentem od parlamentu dla zwykłych obywateli byłaby natychmiastowa, całkowita likwidacja przedawnienia w podatkach.
Tylko to może spowodować, że władza napisze przepisy o przedawnieniu porządnie, bo likwidacja przedawnienia spowoduje ucieczkę kapitału.

Publikacja: 02.01.2023 13:30

Marek Isański: Zlikwidujmy (czasowo) przedawnienie w podatkach

Foto: Adobe Stock

Gdy nie ma przedawnienia to wierzyciel może zwlekać wiele lat z dochodzeniem swych roszczeń, a przecież zobowiązanemu z biegiem czasu coraz trudniej jest wykazywać swoje racje. Tak jak za włamanie do piwnicy nie wolno karać po np. 25 latach, tak nie można po np. 25 latach dochodzić długów. Ani w prawie cywilnym ani w gospodarczym ani karnym na tle przedawnienia nie dochodzi do sporów między stronami.

Szczególnie ważne ono jest w sprawach podatkowych, bo jest to najefektywniejszy - jaki wymyślono w cywilizowanym świecie - mechanizm wymuszający efektywną i zgodną z prawem pracę administracji podatkowej. Oczywiście poprawnie działające przedawnienie chroni również obywateli/przedsiębiorców przed weryfikacją ich rozliczeń podatkowych za odległe okresy. Prowadzenie postępowań podatkowych za okres np. sprzed 10 czy więcej lat dezorganizowałoby funkcjonowanie każdej firmy. Zwłaszcza, że za tak odległe okresy nie są przetrzymywane dokumenty finansowe. Min. dlatego, że termin przedawnienia, zgodnie z Ordynacją podatkową, wynosi 5 lat. Jasno więc trzeba powiedzieć, że nie jest ono prezentem dla unikających płacenia należnych państwu danin.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Przedsiębiorcy niczym luddyści
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Lewicowy sen o krótszej pracy - czy rynek to wytrzyma
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Przepisy Apteka dla Aptekarza – estońskie nauki dla Polski
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne