Reklama
Rozwiń

Anna Słojewska: Pieniądze z KPO nie przepadną

Polska podpisała z Komisją Europejską umowę finansową w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Zniknęło ryzyko utraty pieniędzy przez końcem roku.

Publikacja: 20.09.2022 17:22

Ursula von der Leyen i Mateusz Morawiecki

Ursula von der Leyen i Mateusz Morawiecki

Foto: PAP

Po tym, jak 17 czerwca został zatwierdzony polski PO, cały czas czekamy na pieniądze. Uzgodniona właśnie umowa finansowa do KPO to teoretycznie tylko formalność. Po najważniejszym, czyli uzgodnieniu i podpisaniu przez obie strony KPO, przychodzą etapy proceduralne. Czyli najpierw umowa finansowa, która oznacza zobowiązanie się do przyznania nam w tym roku 70 procent z przysługujących nam pieniędzy (pozostałe 30 proc. będą przyznane w 2023 roku), a potem tzw. porozumienie operacyjne, określające w szczegółach jak oceniane będzie wykonanie tzw. kamieni milowych z polskiego KPO. Dopiero po podpisaniu porozumienia operacyjnego Polska będzie mogła wystąpić o wypłatę pieniędzy z KPO. I wtedy KE oceni, czy Polska wypełniła pierwsze 3 kamienie milowe, które dotyczą likwidacji systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Z tego punktu widzenia samo porozumienie finansowe nic nie zmienia. Bo do wypłaty pieniędzy potrzebne jest wykonanie kamieni milowych, a Polska na razie z tych obietnic w sprawie reformy sądownictwa w pełni się nie wywiązuje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców