Marek Domagalski: Ilość kontroli rozmywa jej jakość

Wolność obywateli, w tym przedsiębiorców, która słusznie ma wielu zwolenników, wymaga jednak sprawnego nadzoru finansowego w państwie. To czy powinien go sprawować jeden urząd czy więcej i komu ma podlegać, to sprawa specjalistów. Na pewno powinniśmy wiedzieć, który urząd za co odpowiada.

Aktualizacja: 16.10.2016 09:11 Publikacja: 16.10.2016 07:30

O potrzebie sprawnego nadzoru finansowego przypomniała dyskusja, jak pomóc frankowiczom i kogo tą pomocą obciążyć. To niejedyny problem z sektorem finansowym. Tylko w jednej z ostatnio rozpatrywanych spraw w Sądzie Najwyższym nieuczciwa pracownica dużego banku wykonała kilkaset złodziejskich transakcji, okradając klientów na 4,7 mln zł. Gwoli sprawiedliwości, namierzyła ją kontrola banku, ale dopiero po czterech latach.

Mówimy tu jednak nie o indywidualnych przestępstwach, ale o masowych nieprawidłowościach na niekorzyść nie dość świadomych klientów, często formalnie zgodnych z prawem, takich jak polisolokaty, kredyty indeksowane do obcych walut, toksyczne opcje walutowe dla firm czy jedna z młodszych afer – Amber Gold. Wydarzyły się, choć u swego zarania III RP przeżyła kosztowne afery Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego i Art B.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Zacharski, Rudol: O niezależności adwokatury przed zbliżającymi się wyborami
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?