Reklama
Rozwiń

Delegowanie pracowników do Niemiec pod kontrolą sądu

Dzięki decyzji niemieckiego Trybunału Socjalnego polskie firmy będą wreszcie mogły zaskarżać decyzje placówek zajmujących się ubezpieczeniom zdrowotnym pracowników zagranicznych – uważa Beata Donay.

Publikacja: 23.08.2017 09:27

Delegowanie pracowników do Niemiec pod kontrolą sądu

Foto: 123RF

Niemiecki Trybunał Socjalny 16 sierpnia 2017 r. podjął decyzję w sprawie polskiego przedsiębiorstwa, które oddelegowało pracowników do Niemiec w celu realizacji umowy o dzieło (sygn. B 12 KR 19/16 R). Ponieważ przedsiębiorstwo w chwili oddelegowania pracowników na okres ponad jednego roku nie prowadziło jeszcze wystarczającej działalności w Polsce, a więc nie spełniało warunków delegowania, pracodawca złożył wniosek w ZUS o wydanie zaświadczeń A1 dla jego pracowników w trybie porozumienia wyjątkowego według artykułu 17 rozporządzenia (EWG) nr 1408/71, które zastąpione zostało w międzyczasie przez rozporządzenie unijne nr 883/2004. ZUS przychylił się do wniosku pracodawcy i wystąpił do niemieckiej placówki zajmującej się ubezpieczeniem zdrowotnym pracowników zagranicznych (DVKA) z propozycją zawarcia porozumień o wyjątkowym podtrzymaniu obowiązywania polskiego ubezpieczenia na czas oddelegowania pracowników do Niemiec. Instytucja łącznikowa DVKA odmówiła jednak zawarcia takich porozumień. W konsekwencji dla polskich pracowników na czas realizowania kontraktu obowiązywały niemieckie przepisy, a niemiecka kasa chorych zwróciła się do polskiego pracodawcy i wezwała go do odprowadzenia składek na ubezpieczenie w Niemczech, mimo iż pracownicy podczas ich oddelegowania nadal ubezpieczeni byli w Polsce.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama