Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.09.2021 22:27 Publikacja: 01.09.2021 19:37
Piotr Patkowski
Foto: PAP/Przemysław Piątkowski
Od kilku tygodni opisujemy rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie. Na wielu nie zostawiamy suchej nitki. Firmy i organizacje też zgłosiły Ministerstwu Finansów swoje uwagi. Dotyczą m.in. ulgi dla klasy średniej. Resort ma teraz o czym myśleć.
Słuchając w lipcu jednej z wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego, dowiedzieliśmy się, że w Polsce klasa średnia zaczyna się od zarobków powyżej 4 tys. zł brutto. W taki oto sposób, zarabiając przeciętnie, można wylądować pośród krezusów. I nie wiąże się to od razu z posiadaniem willi, bentleya czy jachtu. Te nadal są przewidziane dla milionerów. Chodzi raczej o wyrobienie przekonania u wyborców, że teraz – dzięki zmianom w podatkach i partii rządzącej – też będą klasą średnią. A że ulgę dla tej klasy zdobędą tylko szczęśliwcy... o tym się nie wspomina. Ma dotyczyć tylko zatrudnionych na etacie. Zleceniobiorcy, pracujący na umowach o dzieło czy samozatrudnieni mogą o niej zapomnieć. Kłopoty z ulgą mogą mieć też korzystający z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, np. programiści, architekci, pracownicy naukowi. I nawet jeśli zarabiają podobnie, zapłacą fiskusowi różne kwoty.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas