[b]Czy właściciel mieszkania nabytego w latach 2004 – 2006, który chce je sprzedać przed upływem pięciu lat i nabyć mieszkanie w państwie unijnym, powinien płacić 10-proc. podatek od zbycia nieruchomości?[/b]
Przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 roku podlegają przepisom wówczas obowiązującym, które dopuszczały zwolnienie przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania pod warunkiem przeznaczenia uzyskanych środków na zakup nieruchomości położonej wyłącznie w Polsce. Co – opierając się na literalnym brzmieniu przepisu – od razu wykluczałoby zwolnienie w razie nabycia mieszkania za granicą.
[srodtytul]U nas i we Wspólnocie[/srodtytul]
Od 1 maja 2004 r. Polska jest związana [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173259]traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską (TWE)[/link] i innymi traktatami, prawem przyjętym przez organy unijne oraz wykładnią wynikającą z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Zgodnie z zasadą pierwszeństwa oraz bezpośredniego stosowania i bezpośredniego skutku prawa unijnego przepis krajowy sprzeczny z prawem wspólnotowym automatycznie przestaje znajdować zastosowanie w tym zakresie, w jakim narusza zasady unijne, a wszystkie organy krajowe mają obowiązek zastosowania normy wspólnotowej.
Oczywiście w prawie unijnym nie ma normy wprost zakazującej państwu członkowskiemu stosowania określonych ulg podatkowych tylko do rodzimych nieruchomości. Ale przepisy TWE przewidują prawo każdego obywatela Unii do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich (art. 18), które znalazło szczególny wyraz w art. 43 TWE dotyczącym swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej oraz w art. 39 TWE dotyczącym swobody przemieszczania się pracowników. Naruszenie tych fundamentalnych zasad następuje także wtedy, gdy prawo krajowe w sposób pośredni, nawet nie mając takiego celu, faktycznie prowadzi do skutku ograniczającego te zasady.