Wątpliwość taka powstała w związku z tym, że od 21 października 2009 r. spółki prowadzące rynki regulowane, na których odbywa się obrót papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi, mogą organizować również platformy obrotu towarami. Czy są one zatem giełdami towarowymi w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9F1053F66D1D9692C963EDA2D238E056?id=178219]ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (DzU z 2005 r. nr 121, poz. 1019 ze zm.; dalej: ustawa A)[/link]?
Obrót towarami może się odbywać bądź w transakcjach prywatnych, bądź za pośrednictwem zorganizowanych platform obrotu. Z kolei wśród zorganizowanych platform obrotu można wyróżnić takie, które nie podlegają szczególnej regulacji prawnej, oraz takie, które są objęte przepisami ustawy, a więc posiadają status giełdy towarowej.
Obrót dokonywany za pośrednictwem giełdy towarowej co do zasady ma charakter kasowy. Nadanie giełdzie towarowej charakteru rynku, który nie jest dedykowany obrotowi instrumentami pochodnymi na towary, wiąże się z wejściem w życie 21 października 2009 r. znowelizowanej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179231]ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (DzU z 2009 r. nr 165, poz. 1316; dalej: ustawa B)[/link]. Przed 21 października ubiegłego roku przedmiotem obrotu na giełdach towarowych mogły być również instrumenty pochodne. Obecnie możliwość ta została ograniczona do bardzo wąskiej kategorii instrumentów pochodnych na towary (patrz: rysunek 1).
Również obrót instrumentami pochodnymi na towary może się odbywać w transakcjach prywatnych lub za pośrednictwem zorganizowanej platformy obrotu. W Polsce zorganizowany obrót instrumentami pochodnymi na towary może się odbywać zasadniczo za pośrednictwem rynku regulowanego i podlega wówczas regulacji ustawy 2. Rynek regulowany może przybrać formę rynku giełdowego lub pozagiełdowego. Dodatkowo obrót instrumentami pochodnymi na towary może odbywać się za pośrednictwem platformy mającej status alternatywnego systemu obrotu i również podlegać przepisom ustawy B (patrz: rysunek 2).
Na gruncie obowiązujących przepisów spółka prowadząca rynek regulowany może organizować obrót towarami giełdowymi w rozumieniu ustawy A (bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na prowadzenie giełdy towarowej), co jest istotną nowością wprowadzoną 21 października 2009 roku.