Od 17 czerwca obowiązują nowe przepisy znowelizowanego [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8D44401F547938DDFD11BC4287919CD9?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] dotyczące stosowania środków komunikacji elektronicznej. Nowela k.p.a. to element szerszych zmian aż w dziesięciu ustawach przeprowadzonych w ramach ustawy z 12 lutego 2010 r. o zmianie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=343676]ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw[/link] (DzU nr 40, poz. 230).
[srodtytul]Rozszerzony zakaz [/srodtytul]
Jednym z najważniejszych jest zmiana art. 220 k.p.a., która w założeniu ma przeobrazić dotychczasową komunikację między obywatelem i organem administracji publicznej oraz między samymi organami. Celem tego przepisu jest ochrona obywateli i innych podmiotów przed nieuzasadnionym żądaniem od nich zaświadczeń. Organowi administracji publicznej zakazano bowiem wymagania przedstawiania zaświadczenia na potwierdzenie faktów i stanu prawnego, jeżeli dane mogą być uzyskane w inny sposób.
Przed 17 czerwca organowi zakazywano żądania przedstawiania zaświadczenia, gdy fakty lub stan prawny możliwe były do ustalenia na podstawie własnych zasobów informacyjnych (ewidencje, rejestry, dane) lub dokumentów urzędowych przedstawionych przez stronę do wglądu (dowód osobisty, dowód rejestracyjny i inne). Nowela znacznie rozszerza zakres zakazu, który wiąże organ również wówczas, gdy informacja znajduje się w posiadaniu innego podmiotu publicznego, ale istnieje możliwość jej uzyskania przez organ załatwiający sprawę z użyciem komunikacji elektronicznych. Pozyskanie informacji ma następować na zasadach i w trybie określonych w ustawie z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (DzU nr 64, poz. 565 ze zm.; dalej: ustawa o informatyzacji).
[srodtytul]Jasny cel[/srodtytul]