Stosunkowo częstym zachowaniem, z którym podczas imprez masowych spotykają się służby porządkowe i informacyjne, jest wbieganie pseudokibiców na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, oraz nieopuszczanie takiego miejsca wbrew żądaniu uprawnionych osób, rzucanie w czasie meczu niebezpiecznymi przedmiotami, a także naruszanie nietykalności cielesnej pracowników ochrony. Takie zachowania są przestępstwami z art. 60 ust. 1 – 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=308542]ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504; dalej: ustawa)[/link].
Mecze piłki nożnej, ze względu na znacznie wyższy stopień ryzyka, ustawa potraktowała w sposób priorytetowy, a uregulowania, które ich dotyczą, są bardziej rygorystyczne niż w przypadku pozostałych imprez.
[srodtytul]Uprawnienia i obowiązki[/srodtytul]
Teoretycznie uregulowania ustawy zapewniają na tyle szeroki wachlarz uprawnień i obowiązków służb porządkowych i informacyjnych, że z bezpieczeństwem na stadionach nie powinno być problemu.
Przypomnijmy, że art. 13 ust. 1 ustawy, który [b]od 1 sierpnia 2010 r. dotyczy również meczów piłki nożnej organizowanych poza ramami ligi zawodowej[/b], nakazuje organizatorowi meczu zapewnienie identyfikacji osób w nim uczestniczących. Na stadionie muszą istnieć kompatybilne elektroniczne systemy identyfikacji osób, służące do sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i w czasie trwania meczu piłki nożnej oraz kontroli dostępu do określonych miejsc.