Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego" – stanowi art. 10 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm., dalej: ustawa). Jedną z negatywnych przesłanek uniemożliwiających przyznanie dodatku (art. 10 ust. 5 ustawy pkt 3) jest „podjęcie lub kontynuowanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego".
W praktyce pojawiają się istotne rozbieżności w jego rozumieniu prowadzące do diametralnie innych rezultatów.
Nie przysługuje
Przyjęcie rygorystycznego, wąskiego rozumienia wskazanego przepisu skutkuje odmową prawa do dodatku osobom podejmującym w okresie urlopu wychowawczego pracę zarobkową. Wskazuje się, że przepis ten wprawdzie nie zakazuje całkowicie pracy zarobkowej, jednakże bezwzględnym warunkiem zachowania prawa do dodatku jest, aby podjęty rodzaj aktywności zawodowej w dalszym ciągu umożliwiał sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Jeśli zatem możliwość stałego kontaktu z dzieckiem w każdej chwili jest wykluczona, to świadczeniobiorca nie wykonuje czynności o charakterze opiekuńczym,. Argumentuje się też, że w spornym przepisie mowa jest o „uniemożliwieniu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem". Zwolennicy takiego rozumienia przepisu odwołują się przy tym do wykładni gramatycznej i słownikowych definicji pojęcia „osobista opieka" i "uniemożliwienie".
Tym samym w praktyce niedopuszczalne byłoby podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej, która wiązałaby się z koniecznością opuszczania miejsca pobytu dziecka, ponieważ powodowałoby to przerwę w osobistej opiece nad nim. Niemożliwa byłaby więc np. praca zarobkowa jedynie przez pewien okres urlopu czy w ograniczonym wymiarze. Realnie dopuszczalna byłyby jedynie prace chałupnicze czy związane z obsługą komputera, a więc takie, które nie ograniczają stałego kontaktu z dzieckiem w miejscu jego przebywania.
Co przy tym istotne, analizowane pojęcie „uniemożliwia" zgodnie z interpretacją zwolenników ścisłego rozumienia omawianego przepisu odnosić należy do faktu, a przede wszystkim czasu wykonywania pracy, nie zaś do okresu samego urlopu wychowawczego.