W artykule „Jaki podatek za media" („Rz" z 6 września, C5) Joanna Rudzka zwróciła uwagę na zmianę praktyki władz skarbowych w odniesieniu do konsekwencji w VAT refakturowania mediów przez wynajmującego. Zgadzam się z główną tezą artykułu, że zmiana podejścia władz skarbowych nie ma żadnego uzasadnienia. W ostatnim czasie nie zmienił się bowiem żaden z przepisów ustawy o VAT, który mógłby mieć wpływ na analizowane zagadnienie (władze skarbowe powołują się co prawda m.in. na wprowadzony 1 kwietnia art. 8 ust. 2a ustawy dotyczący świadczenia usług w imieniu i na rzecz osoby trzeciej, którego treść nie powinna mieć jednak żadnego wpływu na klasyfikację analizowanych usług). Za zdarzenie mogące mieć wpływ na zmianę stanowiska nie można też raczej uznać uchwały NSA z 8 listopada 2010 r. (I FPS 3/10) dotyczącej opodatkowania ubezpieczenia związanego z przedmiotem leasingu, stwierdzającej, że ubezpieczenie na potrzeby VAT powinno być traktowane analogicznie jak usługa leasingu (stany faktyczne są zupełnie różne).
Generalnie wysokość stawki VAT w analizowanej sprawie jest uzależniona od tego, czy uznamy, że mamy tu do czynienia z tzw. świadczeniem złożonym. W razie uznania, że dostawa wody i odbiór ścieków tworzą łącznie z usługą najmu jedno świadczenie, stawką właściwą będzie 23-proc (stawka dla usługi najmu), w przeciwnym wypadku refakturowanie mediów powinno korzystać ze stawki obniżonej.
Nie wchodząc w szczegóły, warto zaznaczyć, że zagadnienie świadczeń złożonych jest wielowątkowe, a orzecznictwo sądów administracyjnych oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie daje jasnych wskazówek.
Moim zdaniem należy jednak odróżnić udostępnienie budynku z możliwością korzystania z usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków od samego świadczenia tych usług, tj. indywidualnego „zużycia" przez najemcę. W pierwszym wypadku rzeczywiście można mówić o świadczeniu złożonym, którego głównym elementem jest usługa najmu, a cała usługa powinna być opodatkowana stawką właściwą dla najmu. Jednakże w drugim świadczenie usług ma charakter niezależny i dostawa mediów powinna korzystać ze stawki obniżonej.
Zgadzając się z główną tezą artykułu, uważam jednak, że autorka myli się twierdząc, że „dla budżetu państwa cała operacja jest zasadniczo zabiegiem czysto technicznym, który ma neutralny skutek". Zmiana podejścia władz skarbowych ma bowiem realne znaczenie fiskalne i jest przykładem interpretowania przepisów zgodnie z potrzebami budżetu państwa.