Przepisy kodeksu spółek handlowych (ksh) przewidują specyficzną formę finansowania, mianowicie dopłaty, uregulowane w art. 177–179 ksh. Forma ta jest dostępna jedynie dla spółki z o.o. i nie występuje w przypadku spółki akcyjnej. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (art. 36 ust. 2e) dopłaty zasilają kapitał rezerwowy spółki (do 2004 r. zasilały kapitał zapasowy) jako odrębna pozycja pasywów bilansu.
Ważne, co mówi umowa
Co należy zrobić, aby dofinansować spółkę dopłatami? W pierwszej kolejności należy zadbać, aby w umowie spółki znalazł się zapis zobowiązujący wspólników do dokonania dopłat. Drugim krokiem jest, co do zasady, podjęcie w tej sprawie uchwały wspólników określającej wysokość i termin wniesienia dopłat. W końcu należy dokonać przelewu odpowiedniej kwoty na rachunek spółki (bądź na rachunek wierzyciela spółki w przypadku ewentualnego przekazu).
Zapis dotyczący dopłat jest często spotykany w umowach spółek z o.o. Niemniej zapisu o dopłatach nie zawiera wzorzec umowy tzw. spółki 24-godzinnej. Zatem jeśli ktoś wybierze tę formę założenia działalności, a chciałby mieć możliwość wnoszenia do spółki dopłat, musi po rejestracji spółki dokonać zmiany umowy spółki w formie aktu notarialnego i wystąpić o rejestrację tej zmiany (zmiana będzie skuteczna z momentem rejestracji). To samo dotyczy przedsiębiorcy nabywającego istniejącą spółkę, której umowa nie zawiera takiego zapisu. Jeśli w spółce jest więcej niż jeden wspólnik, warto, aby uchwała zmieniająca umowę spółki w tym zakresie została podjęta jednomyślnie przez wszystkich wspólników. W przeciwnym razie może być uznana za nieważną jako nakładająca dodatkowe obowiązki na wspólników bez ich zgody.
Zapis umowny o dopłatach powinien wyznaczać maksymalną wysokość dopłat w stosunku do udziału. Wydaje się, że chodzi tu o łączny limit, którego nie można przekroczyć w stosunku do udziału, bez względu na liczbę uchwał.
Na przykład umowa spółki z o.o. stanowi, że „Wspólnicy są zobowiązani do wniesienia dopłat do maksymalnej łącznej wysokości 10-krotności wartości udziału. Terminy i wysokość dopłat określać będą uchwały wspólników". Wysokość kapitału zakładowego spółki na moment wprowadzenia tego zapisu to 10 tys. zł. Oznacza, to, że łączna suma dopłat nałożonych na wspólników na podstawie tego zapisu, czy to na podstawie jednej czy kilku uchwał wspólników, nie może przekroczyć 100 tys. zł.