Ustawodawca zakazał wnoszenia materiałów pirotechnicznych na teren imprezy masowej. Niektórzy z organizatorów „obchodzą" zakaz w ten sposób, że organizują pokazy pirotechniczne poza terenem imprezy masowej, ale na tyle blisko, żeby uczestnicy imprezy masowej mogli korzystać z tego rodzaju atrakcji. Nie zawsze jednak takie „obejście" zakazu jest możliwe, a w publikacjach prawniczych wskazuje się, iż możliwa jest bardziej „liberalna" interpretacja przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i że przy spełnieniu określonych warunków zorganizowanie pokazu fajerwerków na imprezie masowej jest możliwe.
Osoby uczestniczące w imprezie masowej
Przepis art. 8 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zabrania wnoszenia na imprezę masową i posiadania przez osoby w niej uczestniczące broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.
Zakaz przewidziany w art. 8 ust. 2 ustawy jest skierowany do „osób uczestniczących w imprezie masowej", ale pojęcie to nie zostało zdefiniowane w ustawie. Pojawiają się wątpliwości - czy uczestnikami imprezy są wyłącznie widzowie, czy także osoby mające brać udział w organizacji imprezy np. artyści, sportowcy, personel techniczny, służba porządkowa itp. Moim zdaniem treść w/w ustawy i rozporządzeń wykonawczych wskazuje, iż pojęcie „uczestnika" odnosi się do widzów, czyli do osób, które nie biorą udziału w organizacji imprezy, a które przybyły na teren imprezy w celu obejrzenia meczu lub przedstawienia objętego programem imprezy.
Trzeba tu zwrócić uwagę na przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 czerwca 2010 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej (Dz.U. Nr 121, poz. 820). W§ 8 ust. 2 rozporządzenia tym stwierdzono, iż „Każdą z osób uczestniczących w meczu piłki nożnej na stadionie kieruje się do sektora, w którym znajduje się miejsce siedzące, którego numer umieszczony jest na dokumencie wstępu". W § 9 ust. 1 w/w rozporządzenia przewidziano, iż „Pomieszczenia i miejsca na stadionie nieprzeznaczone dla osób uczestniczących w meczu piłki nożnej wyposaża się w urządzenia uniemożliwiające dostęp do nich osobom nieupoważnionym oraz oznakowuje się w sposób jednoznacznie zakazujący wstępu".
Treść tych przepisów wskazuje, iż przez „osoby uczestniczące" rozumie się widzów (kibiców), którzy przyszli obejrzeć mecz, a nie służby porządkowe, informacyjne, czy też inne osoby biorące udział w organizacji imprezy.