Reklama
Rozwiń

Dyskryminacja: otyłość a zwalnianie z pracy

Karsten został wyrzucony z pracy w przedszkolu. Pracodawca twierdził, że to z powodu „coraz mniejszej liczby dzieci". Poszkodowany był jednak przekonany, że prawdziwą przyczyną zwolnienia była jego tusza. Sprawa trafiła do sądu w Koldinge, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Publikacja: 14.01.2015 07:00

Dyskryminacja: otyłość a zwalnianie z pracy

Foto: www.sxc.hu

Karsten Kaltoft pracował jako pedagog w przedszkolu w duńskiej gminie Billund. Po 15 latach zatrudnienia szef powiedział mu nagle, że musi go zwolnić ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na opiekunów dzieci w przedszkolu. Nadmienił też, że Kaltoft jest dobrym pracownikiem, na którego nigdy nie było żadnych skarg. Później jednak Kaltoft dowiedział się z mediów, że podobno nie mógł wykonywać swoich obowiązków w pracy i że z powodu swojej wagi (160 kg przy 172 cm wzrostu, co według definicji WHO podlega kategorii otyłość) miał m.in. trudności w wiązaniu dzieciom butów. Gmina jednak, wymawiając zatrudnienie, żadnych zarzutów dotyczących  niezdolności do wykonywania pracy mu nie przedstawiła.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem