Aktualizacja: 27.09.2016 03:00 Publikacja: 27.09.2016 03:00
Foto: materiały prasowe
Rz: Minister finansów zadecydował, że maksymalne stawki kwotowe podatków lokalnych na 2017 r. zostaną obniżone w stosunku do obowiązujących w roku bieżącym. Jakie to ma znaczenie dla gmin?
Dominik Goślicki, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners Sp. k.: Przez kilkanaście lat (do 2007 roku) ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazywała, że górne stawki podatków i opłat „ulegają corocznie podwyższeniu" na następny rok podatkowy. Z kolei, kiedy wprowadzano w tym zakresie zmianę (górne stawki „ulegają corocznie zmianie"), w uzasadnieniu projektu nowelizacji podkreślano, że chodzi o zmianę mechanizmu waloryzacji stawek umożliwiającą wcześniejsze podjęcie uchwał przez rady gmin. W konsekwencji w przepisie art. 20a ust. 1 ustawy przewidującym, że w przypadku nieuchwalenia stawek w podatku od nieruchomości stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uwzględniono sytuacji, że w wyniku aktualizacji stawki maksymalne (ustawowe) mogą ulec obniżeniu.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Warto się w końcu zdecydować, czy niezależność prokuratury, o której tyle się mówi, ma istnieć tylko na panelowych prezentacjach i slajdach, czy też w rzeczywistości.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Działania „obronne” prezesa TK to reakcja bardzo stonowana. Mogła przecież przybrać postać działania ukierunkowanego na ściganie rzecznika generalnego TSUE za instytucjonalny zamach stanu.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nie możemy sobie pozwolić na to, by krajowy system cyberbezpieczeństwa 2.0 był systemem z tektury, przepalającym pieniądze podatnika.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Czy rodzic, który zostawia dziecko w oknie życia, popełnia przestępstwo?
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Prawdziwa reforma - deregulacja wymagałaby uczciwego zobrazowania zysków i strat związanych z gruntownym liberalizowaniem gospodarki oraz ograniczeniem kognicji państwa.
Polski paszport jest dość gorącym tematem. Wiele osób ze świata polityki czy biznesu ubiega się o niego – mówi mec. Piotr Sawicki z kancelarii, która reprezentowała Jessego Eisenberga w procedurze nadania polskiego obywatelstwa.
Kierując się dziś własnym interesem ws. adwokackiej spółki kapitałowej, możemy jutro wypaczyć ważną funkcję.
Wypowiedzenie konwencji ottawskiej nie zwolni Polski z przestrzegania zobowiązań w niej zawartych. W trudnych czasach nie można zapominać o ochronie ludności cywilnej.
Na tle sprawy Adama Smitha-Connora można zadać pytanie: jak daleko jesteśmy od orwellowskiej Oceanii, gdzie zbrodnią może się stać nie tylko to, co człowiek zrobi lub powie, ale nawet wyraz twarzy, spojrzenie, odruch – wszystko, co można uznać za zakazaną dezaprobatę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas