Aktualizacja: 27.09.2016 03:00 Publikacja: 27.09.2016 03:00
Foto: materiały prasowe
Rz: Minister finansów zadecydował, że maksymalne stawki kwotowe podatków lokalnych na 2017 r. zostaną obniżone w stosunku do obowiązujących w roku bieżącym. Jakie to ma znaczenie dla gmin?
Dominik Goślicki, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners Sp. k.: Przez kilkanaście lat (do 2007 roku) ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazywała, że górne stawki podatków i opłat „ulegają corocznie podwyższeniu" na następny rok podatkowy. Z kolei, kiedy wprowadzano w tym zakresie zmianę (górne stawki „ulegają corocznie zmianie"), w uzasadnieniu projektu nowelizacji podkreślano, że chodzi o zmianę mechanizmu waloryzacji stawek umożliwiającą wcześniejsze podjęcie uchwał przez rady gmin. W konsekwencji w przepisie art. 20a ust. 1 ustawy przewidującym, że w przypadku nieuchwalenia stawek w podatku od nieruchomości stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uwzględniono sytuacji, że w wyniku aktualizacji stawki maksymalne (ustawowe) mogą ulec obniżeniu.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas