Przyłączenie części Górnego Śląska do Polski było jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej najnowszej historii. Niebagatelny wpływ na rozwój odradzającej się ojczyzny po przeszło stu latach zaborów, miały bogactwa śląskiej ziemi, zarówno w sferze materialnej jak i duchowej. W okresie kształtowania się granic II Rzeczpospolitej kluczową rolę w połączenie z Polską Górnego Śląska miała postawa Ślązaków. Trzy powstańcze zrywy symbolizujące dążenie Polaków mieszkających na śląskiej ziemi do polskości, są również symbolem nieustępliwej walki Ślązaków o swoją tożsamość narodową i kulturową.
Polska witała w swych granicach Górny Śląsk z wielką radością, widząc w jego części przyłączonej do Rzeczpospolitej powrót krainy nierozerwalnie związanej z polskością. Dawały temu wyraz zwłaszcza władze, widząc, słusznie, w przyłączeniu Górnego Śląska szansę na rozwój kraju. Ówczesny rząd Polski pod wodzą premiera Antoniego Ponikowskiego depeszował do wojewody Józefa Rymera w dniu wkroczenia Wojska Polskiego na Górny Śląsk:
„Dzień dzisiejszy po wsze wieki pamiętny będzie dla narodu polskiego, jako święto odzyskania przez Polskę dzielnicy prastarej, ukochanej, cennej nie tylko bagactwami, lecz więcej jeszcze cnotami ludności. Witajcie !”
Mały obszar, dużo ludzi
W Państwie Polskim dawny Śląsk pruski razem z przyznana Polsce częścią Śląska Cieszyńskiego utworzyły Województwo Śląskie. Jego obszar wynosił 4216 km2 (po włączeniu tzw. Zaolzia w 1938 r. powierzchnia ta zwiększyła się o dalsze 869 km2), co stanowiło zaledwie 1,1 proc. całkowitego obszaru Państwa Polskiego, Województwo Śląskie było więc najmniejszym spośród wszystkich województw II RP. Obejmowało pierwotnie powiaty ziemskie: katowicki, lubliniecki, tarnogórski, rudzki, rybnicki, świętochłowicki, pszczyński, bielski i cieszyński oraz powiaty miejskie: Katowice, Królewska Huta (Chorzów) i Bielsko (w 1938 r. przyłączono powiat czeskocieszyński i frysztacki oraz 3 gminy powiatu frydeckiego).
Pod względem liczby ludności Województwo Śląskie zamieszkiwało jednak według spisu powszechnego z 1931 roku aż 1,29 mln. osób, co stanowiło 4,4 proc. ogólnej liczny mieszkańców Polski (w 1938 roku liczba ta wzrosła do 1,43 mln., a po przyłączeniu tzw. Zaolzia o następne 250 tys. osób).