62 procent badanych stwierdziło, że obawia się o dostępność węgla zimą – wynika z sondażu Kantar dla TVN24. W badaniu SW Research dla „Rzeczpospolitej” 16,7 proc. Polaków uważa, że PO najlepiej poradziłaby sobie z problemem inflacji (PiS – 16,4 proc). Aż 39 proc. wini rząd za katastrofę na Odrze. 54,7 proc. „zdecydowanie popiera”, a 26,3 proc. „raczej popiera” obecność Polski w UE – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. 56 proc. Polaków negatywnie ocenia ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka – takie wyniki przyniósł z kolei sondaż Kantar dla TVN. Natomiast badanie CBOS pokazuje, że co piąty młody Polak nie chce mieć dzieci, a niewiele ponad połowa rodaków ma tyle dzieci, ile by pragnęła.

PiS próbuje tematami zastępczymi odwracać uwagę od realnych problemów, ale igrzyska są Polakom nie w smak, gdy muszą sobie radzić z narastającymi problemami. Drożyzna, szybujące raty kredytów, problemy z kupnem węgla, skażenie Odry, malejące PKB, indoktrynacja dzieci w szkołach – to wierzchołek góry lodowej problemów partii rządzącej.

Czytaj więcej

Sondaż: Koalicja Obywatelska bardzo blisko PiS. Polska 2050 z dużym wzrostem

Władza nie ukrywa bezradności. Jarosław Kaczyński musiał przerwać objazd po Polsce, bo jego efekt był przeciwny do zamierzonego. Mateusz Morawiecki chowa się za ministrami, co pokazała spóźniona i powierzchowna reakcja na zatrucie Odry. Prezydent Andrzej Duda nie pomaga władzy.

Czas kryzysu potrafi wykorzystać konkurencja PiS, która przedstawia rozwiązania problemów Polaków. „Dzisiaj opozycja jest od tego, żeby przygotować władzę, dzięki której nie będzie takiej inflacji” – powiedział Donald Tusk w TVN24. Liderowi PO, jak i całej opozycji należy powiedzieć: „sprawdzam”.

PiS nie ma pomysłu na przeciwdziałanie drożyźnie, poza podnoszeniem stóp procentowych. Platforma uważa, że zakończenie sporu o praworządność i pozyskanie unijnych pieniędzy przeciwdziałałoby zapaści w inwestycjach i przyciągnęłoby zagranicznych inwestorów.

W sprawie skażenia Odry pierwsi alarmowali Zieloni, jeszcze 3 sierpnia.

Tuskowi i całej opozycji należy powiedzieć: „sprawdzam”

Wakacje kredytowe to pomysł Polski 2050, który PiS zmodyfikowało.

Duża część Polaków wciąż nie chce mieć dzieci. Program 500+ demograficznie nie sprawdził się. – PiS nie dostarcza już bezpieczeństwa socjalnego – uważa Marcin Kulasek, poseł Nowej Lewicy, którego ugrupowanie jeździ po Polsce z programem „Bezpieczna rodzina”.

Prof. Wojciech Roszkowski w podręczniku HiT, który ma indoktrynować uczniów, odczłowiecza dzieci urodzone z in vitro. PO chce wrócić do refundowania in vitro.

Lewica proponowała, żeby nazwę „dodatek węglowy” zmienić na „dodatek grzewczy”.

Największym kłamstwem PiS jest twierdzenie, że opozycja nie ma programów i pomysłów na Polskę. Wystarczy sprawdzić strony partii. Nie ma już totalnej opozycji. Jest opozycja pragmatyczna. Polacy mają realny wybór.

Czytaj więcej

Co zostało z exposé premiera Morawieckiego? Rezultaty są słabe

Na rok przed wyborami w sondażach PiS dzieli od Koalicji Obywatelskiej od 2 do 4 pkt proc. Kaczyński czuje na plecach oddech Tuska. Popełnia błędy i nie przedstawia pomysłów, jak utrzymać PiS przy władzy. A może przygotowuje się już do oddania władzy?