Niech Unia będzie wielka w wielkich sprawach. W sprawach małych – niech będzie mniejsza. Chcemy uwolnić potencjał wzrostu i zatrudnienia? Zdejmijmy z przedsiębiorstw zbędne obciążenia. Takie jest moje przesłanie na posiedzenie Rady Europejskiej w tym tygodniu. To konieczność, którą bardziej niż kiedykolwiek unaocznił kryzys gospodarczy.
Granice państw w coraz mniejszym stopniu stanowią barierę zarówno dla szans, które stwarza gospodarka, jak i dla problemów natury socjalnej. Dlatego coraz częściej polityczne decyzje muszą mieć charakter ponadnarodowy, unijny. Jednak bardziej zdecydowana i skuteczna inicjatywa Unii Europejskiej jest uwarunkowana silniejszym poparciem społecznym. Tymczasem nie ma co zaprzeczać: wielu ludzi i wiele firm patrzy na Unię bez entuzjazmu, bo widzą w niej źródło biurokracji i oskarżają o nieuzasadniony interwencjonizm. Trzeba na te zarzuty odpowiedzieć. I właśnie to robimy.
Przepisy UE: lżejsze, prostsze i tańsze
Trwa najdalej zakrojony i najambitniejszy w dotychczasowej historii UE przegląd prawa europejskiego. W ramach "programu sprawności i wydajności regulacyjnej" (REFIT) zaproponowaliśmy liczne konkretne sposoby na uczynienie unijnego prawa lżejszym, prostszym i tańszym. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku dziedzin prawa, a uproszczenie odbywa się bez uszczerbku dla celów, którym każdy przepis służy. Słuchamy, co mówią przedsiębiorcy i inni partnerzy, staramy się odpowiedzieć na ich zastrzeżenia. Komisja zidentyfikowała 10 najdotkliwszych utrudnień w działalności przedsiębiorstw w całej Europie i przeprowadziła z nimi konsultacje z na temat. W ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii opublikowano raport dotyczący warunków działalności gospodarczej, który zwraca uwagę wiele punktów krytycznych wcześniej wskazanych przez Komisję Europejską.
Bardziej niż kiedykolwiek staramy się, by regulacje europejskie nie wykraczały poza to, co naprawdę niezbędne; by zasady były zwięzłe i jasne w takim zakresie, jakiego oczekują przedsiębiorstwa; by zachowana została równowaga między wymogami, którym przedsiębiorstwa muszą sprostać, a celem danego przepisu.