Miesięcznik „Limes" jest elitarnym, intelektualnym pismem włoskiej lewicy. Zajmuje się geopolityką. Powstał w 1993 r., by tłumaczyć i interpretować zdezorientowanym czytelnikom chaos, w jaki popadł świat po rozpadzie Związku Radzieckiego. Redaktorem naczelnym jest wybitny politolog Lacio Caraciollo. Styczniowy numer, bite 200 stron, 20 analitycznych artykułów, zatytułowano „Polska, Europa bez euro".
Dla włoskiego czytelnika to solidna porcja rzetelnych, nierzadko błyskotliwie podanych, informacji o naszym kraju, jego historii, gospodarce, etnografii, kulturze, sytuacji geopolitycznej między Niemcami a Rosją, a nawet o polskiej duszy.
To, co w „Wyborczej"
W Instytucie Polskim w Rzymie odbyła się debata i prezentacja „Limesa" – z udziałem byłego premiera Polski Włodzimierza Cimoszewicza i Massimo D'Alemy, jedynego (post)komunistycznego premiera Włoch (1998–2000). Mówcy, m.in. ambasador Wojciech Ponikiewski, szef zaangażowanego w Polsce wielkiego koncernu zbrojeniowego Finmeccanica Alessandro Pansa i redaktor naczelny „Limes" zgodnie uznali, że Polska to jeden wielki sukces powiększenia Unii. Padły głosy, jak istotne jest, by po zbliżających się wyborach w Polsce nadal rządził proeuropejski rząd, jak obecnie. D'Alema mówił o ważnej roli, jaką Polska ma do odegrania w Unii jako sąsiad Rosji, Ukrainy i Białorusi. Włodzimierz Cimoszewicz podkreślał, że trudno przecenić wagę publikacji, tak szeroko informującej o Polsce, bo w krajach Zachodu z wiedzą o państwach Europy Wschodniej jest krucho.
Wszyscy mówcy taktownie całkowitym milczeniem pominęli teksty ilustrujące obecną sytuację polityczną w Polsce, zamówione u polskich autorów, jak się niestety wydaje, według jednego ideologicznego klucza. Warto je przytoczyć z wielu względów. Również dlatego, że kształtują wiedzę intelektualnych elit włoskiej lewicy, a też współbrzmią z tym, co o Polsce w ostatnich latach pisze zagraniczna prasa.
„Limes" piórem zaproszonych polskich autorów i ustami wywiadowanych osobistości (Radosław Sikorski, Adam Michnik i Krzysztof Szczerski) diagnozuje aktualną sytuację polityczną w kraju, przedstawia podziały i konflikty, ich przyczyny, prognozuje przyszłość. Autorzy tej części publikacji biją na alarm i przestrzegają, że już niebawem w Polsce władzę przejąć może populistyczna prawica Jarosława Kaczyńskiego, wspierana przez reakcyjny Kościół, któremu ton nadaje o. Tadeusz Rydzyk. A oznaczałoby to zwycięstwo Polski zacofanej, biednej, nacjonalistycznej, antyeuropejskiej i homofobicznej, która byłaby kłopotem dla całej Europy.