Gheorghe Marian Cristescu: Rumunia zazdrości nam repolonizacji

Rumuni przyciągają polski biznes i chcą naśladować polskie rozwiązania – mówi szef Polsko-Rumuńskiej Izby Gospodarczej, a zarazem prezes spółki Chopin Airport Development Gheorghe Marian Cristescu.

Aktualizacja: 07.01.2018 21:01 Publikacja: 07.01.2018 20:52

Gheorghe Marian Cristescu

Gheorghe Marian Cristescu

Foto: materiały prasowe

Rz: Jak duże widzi pan zainteresowanie Rumunią wśród polskich przedsiębiorców i Polską wśród rumuńskich? Czy ono rosło w ostatnich latach?

Rosło, i to ogromnie. Powiem szczerze, że nie zdecydowałbym się wchodzić w nową rolę, jaką jest prezesura w Polsko-Rumuńskiej Izbie Gospodarczej, gdybym nie widział w tym sensu i zainteresowania. Widziałem w ostatnich dwóch latach zainteresowanie tą współpracą i niejako odkrywanie się na nowo przez obie strony. Widać również bardzo intensywną polsko-rumuńską współpracę rządową, co mnie bardzo cieszy. Jestem obywatelem polskim rumuńskiego pochodzenia i zawsze moim marzeniem było budowanie mostów między dwoma największymi krajami tej części Europy. W Rumunii działa obecnie ponad 800 polskich firm. Niektóre działają tam od dłuższego czasu, inne od nieco krótszego, a niektóre dopiero zaczynają procesy inwestycyjne. Życie gospodarcze między Polską a Rumunią jest bardzo dynamiczne i prężnie się rozwija. Widzę także zainteresowanie strony rumuńskiej prowadzeniem interesów w Polsce. Tych firm jest trochę mniej, ale to wynika z tego, że zmiany w Polsce zaczęły się trochę wcześniej niż w Rumunii i polskie firmy są lepiej przygotowane do ekspansji zagranicznej. Wśród polskich firm działających w Rumunii są m.in.: Ciech, Atlas, Barlinek. Ciekawe plany rozwojowe ma tam Grupa Azoty, jest Orlen Asfalt. Jest Maspex, którego soki są w Rumunii tak popularne, że są traktowane jako „swoje". Widzę też ogromną rolę i niemałe starania ambasady rumuńskiej w Warszawie, która prężnie działa na rzecz rozwijania kontaktów biznesowych.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku