Sprzątanie w KNF

Afery związane ze spółkami zdarzają się nie tylko w Polsce. Również na dojrzałych rynkach, od czasu do czasu, pojawiają się czarne łabędzie, które wywracają do góry nogami nawet globalne, rozpoznawalne marki.

Aktualizacja: 18.12.2018 08:47 Publikacja: 18.12.2018 08:38

Sprzątanie w KNF

Foto: Fotorzepa/ Magda Starowieyska

Traktowane to jest jak mniejsze, bądź większe, ale zaledwie lokalne wydarzenie. Gdy jednak z dnia na dzień stanowisko traci szef regulatora, zwłaszcza rynku finansowego, zwłaszcza w mocno podejrzanych okolicznościach, rozgłos sprawy nabiera szybko globalnego zasięgu, a zagraniczni inwestorzy, którzy decydują o wyborze miejsca lokowania pieniędzy, na wszelki wypadek wybierają inne miejsce na inwestycje finansowe. 

Nie dziwią więc napływające informacje o szybkim sprzątaniu w urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Formalnie podstawą do tego jest wejście w życie zmienionej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nieformalnie - bardzo trudne wyzwanie – odzyskanie przez regulatora zaufania i wiarygodności wśród wszystkich uczestników rynku finansowego, po tym, jak jej były przewodniczący – Marek Chrzanowski – odszedł po ujawnieniu skandalicznej rozmowy z głównym akcjonariuszem dwóch banków, Leszkiem Czarneckim. Co ważne, nie chodzi tylko o odkurzenie jednego z ważniejszych urzędów w Polsce, ale – na co wiele wskazuje – niezbędne w obecnej sytuacji gruntowne jego przemeblowanie.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką