Czy zarabiamy wyłącznie dla siebie?

Zgodnie z prawem nagłówków Betteridge'a, które głosi, że na każdy nagłówek prasowy kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć „nie", w kwestii tytułowego pytania można stwierdzić również przecząco.

Aktualizacja: 10.06.2019 15:47 Publikacja: 10.06.2019 15:23

Czy zarabiamy wyłącznie dla siebie?

Foto: 123rf.com

W ostatnim czasie bardzo wiele tematów dotyka podatków, a wielu osobom ten jeden wyraz ściąga sen z powiek. Wobec tego warto się zastanowić, ile jednak tak naprawdę zabiera Państwo z naszych dochodów?

Należy pamiętać, że podatki stanowią nieodzowne źródło dochodów państwa oraz umożliwiają jego sprawne funkcjonowanie. To dzięki podatkom państwo się rozwija i każdy jest zobowiązany je płacić. Przeciętnie zarabiający singiel (rocznie 55 tysięcy zł brutto) otrzymuje do ręki zaledwie 71 procent wynagrodzenia brutto, co w porównaniu z naszymi czeskimi sąsiadami wypada blado (tam aż 91 procent pensji zostaje zatrzymane przez pracownika). Co więcej, średnia dla krajów Unii Europejskiej wynosi 73 procent. W skutek czego podatki od naszej pensji są zbyt mało konkurencyjne na tle innych krajów, aby zachęcić emigrantów zarobkowych do powrotu w rodzime strony.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Greenpeace: Strategia PGE, czyli węgiel Schroedingera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Modlin odbudowuje się po PiS-ie
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. O modelach przywództwa
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak wziąć cła na celownik i odwinąć się Trumpowi?
Opinie Ekonomiczne
Monika Różycka: Taniec zamiast rozkazu. Struktury stadne w korporacjach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama