– Zgodnie z formułą naszych debat zapraszamy światowej rangi autorytety: naukowców, tuzy gospodarki, polityków, samorządowców i publicystów. Gościem specjalnym tegorocznego forum jest wicenaczelna „The Economist” Emma Duncan – mówił gospodarz spotkania, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Wiodącym tematem spotkania ze znaną brytyjską publicystką było ocieplenie klimatu i skutki gospodarcze tego procesu. – Na razie ten problem wywołuje znacznie gorętsze emocje na świecie niż w Polsce. Ale ponieważ nas też dotyka, należy o nim dyskutować – zauważa publicysta „Rz” Igor Janke, który poprowadził wczoraj towarzyszącą forum debatę ze studentami w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. – Bez wątpienia w dłuższej perspektywie ocieplenie klimatu stanie się problemem gospodarczym, gdyż wpłynie na działanie firm i gospodarkę, a w konsekwencji na poziom życia każdego człowieka – podkreślała Emma Duncan. Dlatego szczególna odpowiedzialność za zapobieganie niekorzystnym skutkom i likwidację już istniejących szkód spada na rządy państw. – Sukces można osiągnąć tylko przez wprowadzenie regulacji rządowych. To jest absolutnie najważniejsza rola polityków – mówiła Duncan. – Firmy, które wytwarzają nadmierne ilości dwutlenku węgla, niszcząc w ten sposób klimat, powinny płacić za szkody, jakie powodują. Takie rozwiązania wymuszają unowocześnianie produkcji i stosowanie bardziej ekologicznych technologii.

Innym problemem jest handel dwutlenkiem węgla, który powinien przyczyniać się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Z wynegocjowanego w 1997 r. w Kioto traktatu o ograniczeniu emisji gazów wycofał się jeden z największych emitentów na świecie – Stany Zjednoczone. – USA zmieniają swoje nastawienie. Nowy prezydent prawdopodobnie ustanowi system handlu dwutlenkiem węgla. Na pewno zacznie działać system kontroli emisji, czemu był dotąd przeciwny George W. Bush – oceniła Duncan. Jej zdaniem zmiana stanowiska USA może pozytywnie wpłynąć na opinie innych znaczących trucicieli – Chin oraz Indii.

Na drugi dzień gdyńskiego forum zaplanowano trzy panele dyskusyjne: dotyczące gospodarki morskiej, turystyki oraz lotnisk regionalnych.

Szczegółowy program: www.forum.gdynia.pl