Na razie jednak, w 2011 r., obserwujemy zwiększenie popytu na gazy specjalistyczne, w wielu sektorach przemysłu: np. w produkcji szkła, budownictwie, przemyśle maszynowym oraz hutnictwie metali. Zauważamy także wzrost zapotrzebowania na gazy specjalne stosowane w laboratoriach analitycznych, mieszanki spawalnicze wykorzystywane np. w branży motoryzacyjnej oraz mieszaniny gazów do przechowywania produktów spożywczych w atmosferach ochronnych (MAP), które stosują producenci żywności. Również branża energetyczna wykazuje większe zainteresowanie specjalistycznymi mieszaninami gazów. Odwrotnie, niż to miało miejsce w przeszłości, przedsiębiorstwa będące naszymi klientami, zaczynają inwestować w nowy sprzęt, co z kolei wpływa na wzrost popytu na gazy techniczne.
-Jakie znaczenie dla amerykańskiego koncernu o przychodach przekraczających 9 mld dol rocznie ma polski rynek?
Firma Air Products jest obecna nad Wisłą od 18 lat. Polska, wraz z Hiszpanią i Wielką Brytanią, jest dla nas jednym z najważniejszych rynków europejskich. Nieprzypadkowo więc koncentrujemy się teraz na rozwoju działalności w waszym kraju.. To wyraźnie widać od roku 2007 gdy Air Products przejęło BOC Gazy stając liderem dostaw gazów technicznych w kraju. Dziś mamy w Polsce 5 fabryk i 5 ośrodków dystrybucji czyli napełnialni butli. Dotąd zainwestowaliśmy w nowoczesne instalacje ponad 200 mln zł.
Przyglądamy się polskiemu rynkowi i będziemy kontynuować strategię opartą na starannie dobranych inwestycjach mających na celu wspieranie naszych lokalnych klientów. Najnowszy kontrakt Air Products z Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach, w ramach którego firma zainwestuje 10 milionów euro w nowoczesną instalację do skraplania dwutlenku węgla, jest dowodem na zaangażowanie gazowej korporacji na polskim rynku. Umowa ta pokazuje także, jak poważną częścią naszej lokalnej strategii jest rozwój technologii związanych z CO2.
-Wszystko co przybliźa polską gospodarkę do rozwiązania problemów związanych z emisjami dwutlenku węgla ma dla nas istotne znaczenie. Które z innowacyjnych technologii nad którymi pracuje AP miałyby u nas szanse na biznesową realizację?
W Polsce widzimy duży potencjał dla rozwijania technologii związanych właśnie z dwutlenkiem węgla. Air Products dostarcza także pełną gamę mieszanin gazowych stosowanych przez producentów żywności do pakowania produktów w atmosferach ochronnych (MAP). Ponadto nasz oczyszczony i skroplony dwutlenek węgla jest wykorzystywany przez międzynarodowych producentów do karbonizacji napojów. Ma on także zastosowanie