Nad Europą krąży widmo bankructwa. Przyczyną są długi i konieczność zaciskania pasa, która wywołuje masowe protesty na ulicach i straszy plajtą całe państwa. Ekonomia stała się bardziej popularna niż krzykliwa z natury polityka. Na naszych oczach dzieją się rzeczy dotychczas niepojęte – walą się banki, a bogate i syte narody dowiadują się, że żyły ponad stan.

Ciekawa ekonomia - lektury pod choinkę

Aż trudno uwierzyć, jak bardzo ekonomia zdominowała i politykę, i nasze życie. Doświadczają tego nie tylko specjaliści od prognoz, analiz i ryzyka, ale każdy, kto otwiera portfel, planuje wydatki. Z rozsądkiem, który jest atrybutem ekonomii, a jednocześnie z łamaniem jej reguł mamy do czynienia na co dzień – nie tylko płacąc rachunki, ale też biorąc do ręki np. karton z napojem, który jest, jaki jest, bo został zaprojektowany i wypełniony ekonomicznie – zgodnie z zasadą minimalizacji kosztów i maksymalizacji korzyści.

Dookoła siebie zauważamy wiele paradoksów, zagadek, które jednak z ekonomicznego punktu widzenia dadzą się wytłumaczyć i uzasadnić w sposób zdroworozsądkowy. Na większość pytań: dlaczego tak, odpowiedź brzmi: bo tak jest ekonomicznie. A to oznacza, że nie zapłacimy  więcej niż trzeba, nie zajmie nam to zbyt dużo czasu, że zaoszczędzimy na wysiłku, nie stracimy na wyborze czy podjętej decyzji.

Książki ekonomiczne to nie tylko wzory  i wykresy. To także fascynująca literatura faktu, powieść, praktyczny poradnik, kryminał. Warto stać się ekspertem w tej praktycznej dziedzinie. I skoro nie możemy się bez ekonomii obejść, musimy się z nią zaprzyjaźnić, poznać jej tajemnice. Zachęcam do czytania.