Rz: Panie ministrze, ile zarabia budżet na tytoniowej akcyzie?
Około 18 mld zł rocznie, a 24 miliardy zł, licząc z podatkiem VAT – to istotny składnik dochodów państwa. Jednak większe koszty ponosimy na leczenie chorób związanych z paleniem tytoniu.
To dlaczego planujecie teraz zmiany w akcyzie, które mogą uszczuplić te wpływy – tak twierdzi grupa czołowych producentów papierosów, Krajowy Związek Plantatorów Tytoniu i Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego?
Te zarzuty są nieprawdziwe, bo zmiany zakładają większe dochody z akcyzy na papierosy. Publikowany w prasie list do premiera grupy firm niezadowolonych z proponowanych zmian w podatku akcyzowym to czysty lobbing. Zresztą, przygotowując przesunięcia w proporcjach naliczania składników akcyzy, spodziewaliśmy się nerwowej reakcji części uczestników rynku. Nie ma co ukrywać, że zmiana uderza przede wszystkim w interesy producentów tańszych papierosów. Choć tytoniowa branża na całym świecie – także w Polsce – się kurczy, to biznes papierosowy wciąż w naszym kraju oznacza ogromne pieniądze.
Kto będzie chciał legalnie handlować hurtowo suszem tytoniowym, będzie musiał dokonać zgłoszenia w urzędzie celnym i zapłacić podatek akcyzowy