Zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym 2012 rok był Rokiem Smoka, będącego symbolem Państwa Środka i mającego szczególne miejsce w jego kulturze. Podobnie jak wcześniejsze Lata Smoka, 2012 r. był rokiem zmian, m.in. na najwyższych szczeblach władzy. Był to również rok obaw o kondycję chińskiej gospodarki, która ostatecznie pozytywnie zaskoczyła obserwatorów.
W ostatnim kwartale 2012 roku wzrost gospodarczy w Chinach przyspieszył pierwszy raz od dwóch lat, kształtując się na poziomie przekraczającym oczekiwania rynkowe, 7,9 proc. rok do roku w porównaniu z 7,4 proc. na koniec trzeciego kwartału. W całym 2012 roku chiński PKB wzrósł o 7,8 proc.
2013 r. jest decydującym rokiem pod względem realizacji celów dwunastego planu pięcioletniego na lata 2011–2015
W porównaniu z danymi z poprzednich lat, odpowiednio 10,4 proc. i 9,3 proc. w 2010 i 2011 roku, nie jest to imponujący rezultat. Imponujący staje się w zestawieniu z wynikami innych gospodarek, w tym wiodących wschodzących: Brazylia (ok. 1 proc.), Rosja (ok. 3,5 proc.), Indie (ok. 5 proc.). Nie wspominając już o gospodarkach rozwiniętych, których stopa wzrostu w minionym roku oscyluje wokół 1 proc.
Dobra wróżba
Odbicie wzrostu gospodarczego w Chinach pod koniec 2012 r. to dobra wróżba na 2013 r., Rok Węża. Podobnie jak w zachodnich kręgach kulturowych, tak i w Chinach wąż nie cieszy się zbytnią sympatią. Chińczycy zdołali go jednak „oswoić", określając węża mianem Małego Smoka. Teoretycznie będą więc mieli dwa Lata Smoka pod rząd. Czy Rok Małego Smoka (Węża) będzie równie dobry jak Rok (Dużego) Smoka?