Niedawno prezydent podpisał nową ustawę, tak więc od 1 listopada otworzyła się możliwość inwestycji w nowoczesne systemy mikrokogeneracyjne dla gospodarstw domowych, które już teraz korzystają z gazu płynnego. Dzięki temu bliższa realizacji staje się wizja częściowego zapewnienia potrzeb energetycznych państwa, która może wyglądać tak: w całym kraju powstają tysiące małych producentów energii, produkujących na własne potrzeby, a nadwyżki odsprzedających do sieci. Idziemy sprawdzoną już w innych krajach UE drogą: w Austrii np. wsparciem dla mikrokogeneracji są zwolnienia od akcyzy dla LPG stosowanego do produkcji energii elektrycznej. Z kolei Wielka Brytania stosuje stawkę zerową dla gazu płynnego używanego do napędu silników stacjonarnych.
Zwolnienie LPG z akcyzy w Polsce jest krokiem w dobrym kierunku. Teraz powinniśmy zająć się takim dostosowaniem prawa, aby mikroźródła energii mogły być łatwo podłączone do sieci, niemalże tak jak pralka czy lodówka, na podstawie posiadanych certyfikatów. Konieczne jest zatem uproszczenie procedury, która dzisiaj niestety jest niemalże taka sama jak dla wielkich bloków energetycznych. To jest oczywistym anachronizmem.
Już teraz widać coraz większe zainteresowanie technologią mikrokogeneracji wśród małych i średnich przedsiębiorstw, głównie z obszarów niskozurbanizowanych i rolniczych.
Potencjał w urządzeniach mikrokogeneracji dostrzeżono w wielu krajach UE, które z powodzeniem stosują specjalne, wielowymiarowe systemy wsparcia dla tej technologii. Wśród nich należy szczególnie wyróżnić systemy tzw. Generation/Feed-In Tariffs oparte na państwowych dopłatach do energii produkowanej przez podmioty niezajmujące się profesjonalnie wytwarzaniem i sprzedażą energii (głównie gospodarstwa domowe) oraz bardzo atrakcyjnych systemach ulg podatkowych na gaz zużywany w urządzeniach mikrokogeneracyjnych i zmniejszeniu VAT dla kosztów instalacji urządzeń tego typu.
Nie sposób także pominąć ekologicznych i ekonomicznych walorów gazu płynnego, który ze względu na swą niską emisyjność, wszechstronność wykorzystania oraz natychmiastową dostępność stanowi znakomitą alternatywę dla gazu ziemnego w miejscach, gdzie nie jest możliwe korzystanie z tego surowca ze względu na ograniczenia infrastrukturalne.