Wyniki gospodarcze pokazują, że plan przyjęcia euro jest realny. Według rumuńskiego Komitetu Statystyki w 2014 r. gospodarka tego kraju odnotowała wzrost PKB o 2,9 proc. MFW prognozuje, że w 2015 r. urośnie o 2,7 proc. i o 2,9 proc. w 2016 r. Kraj konsoliduje finanse publiczne i konsekwentnie ścina deficyt budżetowy, który teraz jest na poziomie 1,9 proc. PKB, czyli spełnia wymagania zarówno MFW, jak i Komisji Europejskiej. Poziom długu publicznego pozostaje w bezpiecznej relacji do PKB, bo jest poniżej 40 proc. Cel inflacyjny banku centralnego na 2015 r. to 2,5 proc. z możliwością wahań o punkt procentowy w górę lub w dół. Dzięki tym działaniom i takim wynikom Komisja Europejska zamknęła procedurę nadmiernego deficytu wobec Rumunii.
Zachód zaczyna ufać
Od lat kraj ten uważany jest za przykład korupcji. W „korupcyjnym rankingu" Transparency International Rumunia jest na 69. miejscu na świecie (Polska na 35. – im wyżej, tym mniej korupcji ), ale UE chwali Bukareszt za wyraźne postępy w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości i walce z przestępczością.
Potwierdzeniem skuteczności działań władz są ustalenia najnowszego raportu KE. Jego autorzy stwierdzają, że rumuńska strategia reformy sądownictwa i walki z korupcją jest dopracowana i ma oznaki trwałości.
W październiku 2014 r. Marynarka Wojenna USA przejęła dawną bazę lotnictwa rumuńskiego w Deveselu (okręg Olt) nad Dunajem w południowej Rumunii. Dowódcą amerykańskiej bazy jest kapitan marines Bill Garren, personel liczy ok. 200 oficerów i inżynierów. Będzie tam zainstalowana wyrzutnia pocisków przeznaczonych do przechwytywania rakiet balistycznych. Gotowość bojową baza osiągnie już za kilka miesięcy. Instalacje wojskowe w Rumunii są częścią tarczy antyrakietowej. W jej skład wchodzi także polska baza w Redzikowie.
Mogą stawiać na zasoby
W Rumunii występują bogate złoża surowców mineralnych. Największe w tym kraju, jedne z największych w Europie, złoża ropy naftowej eksploatowane są na północ od Ploieszti, u wylotu doliny Prahova. Udokumentowane zasoby ropy starczą na kilkanaście lat przy rocznym wydobyciu na poziomie 4–4,5 mln t. Zasoby geologiczne szacowane są na 2 mld t.