Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 26.06.2016 22:08 Publikacja: 26.06.2016 19:44
Paweł Jabłoński
Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała
Rzecz dotyczy danych, które były podstawą do przyznania w ostatni czwartek nagród „Rzeczpospolitej" za patriotyzm gospodarczy. W redakcji słowa prezesa Kalickiego też nas zadziwiły, bo wszystkie banki, w tym oczywiście Deutsche Bank, otrzymały ankiety. W sumie wysłaliśmy ich parę tysięcy. Jednak w banku dowodzonym przez prezesa Kalickiego jej nie wypełniono. Pewnie pytania o patriotyczne zachowania uznano za dowcip.
Prezesa Kalickiego dziwił również skład kapituły nagrody. Jego zdaniem są w niej wyłącznie osoby powiązane („współzależne") z obecnym „establishmentem" państwa polskiego. Rzeczywiście zaszczycili nas obecnością dwaj wiceministrowie. Ale chyba przesadą jest zaliczanie do osób powiązanych z rządem prof. Witolda Orłowskiego, rektora Akademii Vistula, ale i członka prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju, Bohdana Wyżnikiewicza, wiceprezesa IBnGR, czy Macieja Stańczuka, wiceprezydenta Pracodawców RP. Inna sprawa, że wśród dziewięciu nagrodzonych firm nie było żadnej państwowej (nad czym boleję). Rozumiem ból prezesa Kalickiego, bo jego bank nie znalazł się w naszym zestawieniu (na co chyba miał szansę), ale w przyszłości, zamiast się żalić i dziwić, wystarczy wypełnić ankietę.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas