500+: inwestycja nieco na wyrost

O powodzeniu i skuteczności programu 500+ będziemy mogli zacząć mówić dopiero za jakiś rok. Gdy zaczniemy obserwować (albo nie) pierwsze ewentualne zmiany w liczbie urodzeń.

Publikacja: 14.07.2016 20:35

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Na prawdziwe podsumowanie efektów tego programu trzeba jednak będzie czekać wiele lat. Szczególnie ważne będzie doświadczenie pierwszego większego kryzysu finansowego, kiedy politycy, stojąc przed trudnościami budżetu, będą musieli zdecydować o dużym cięciu wydatków. Jeśli redukcja dotknie 500+, to znaczyć będzie, że program nie zakotwiczył się w świadomości społeczeństwa.

Na pewno możemy powiedzieć, że program 500+ jest pięknym eksperymentem z bardzo dobrze przygotowanym wsparciem marketingowym. Państwo przekazuje rodzinom gigantyczną kwotę ponad 20 mld zł (1,2 proc. PKB) jako rekompensatę za ich wysiłek przy wychowaniu dzieci. To bardzo ważne, że nie chodzi tu o pomoc społeczną trafiającą do najuboższych. Państwo płaci każdej polskiej rodzinie bez względu na jej dochody, zakładając, że u wszystkich ten wysiłek na rzecz społeczeństwa jest taki sam.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Przesadzamy z OZE?
Opinie Ekonomiczne
Wysoka moralność polskich firm. Chciejstwo czy rzeczywistość?
Opinie Ekonomiczne
Handlowy wymiar suwerenności strategicznej Unii Europejskiej
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Czekanie na zmianę pogody
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Rząd sięgnie po trik PiS-u