500+: inwestycja nieco na wyrost

O powodzeniu i skuteczności programu 500+ będziemy mogli zacząć mówić dopiero za jakiś rok. Gdy zaczniemy obserwować (albo nie) pierwsze ewentualne zmiany w liczbie urodzeń.

Publikacja: 14.07.2016 20:35

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Na prawdziwe podsumowanie efektów tego programu trzeba jednak będzie czekać wiele lat. Szczególnie ważne będzie doświadczenie pierwszego większego kryzysu finansowego, kiedy politycy, stojąc przed trudnościami budżetu, będą musieli zdecydować o dużym cięciu wydatków. Jeśli redukcja dotknie 500+, to znaczyć będzie, że program nie zakotwiczył się w świadomości społeczeństwa.

Na pewno możemy powiedzieć, że program 500+ jest pięknym eksperymentem z bardzo dobrze przygotowanym wsparciem marketingowym. Państwo przekazuje rodzinom gigantyczną kwotę ponad 20 mld zł (1,2 proc. PKB) jako rekompensatę za ich wysiłek przy wychowaniu dzieci. To bardzo ważne, że nie chodzi tu o pomoc społeczną trafiającą do najuboższych. Państwo płaci każdej polskiej rodzinie bez względu na jej dochody, zakładając, że u wszystkich ten wysiłek na rzecz społeczeństwa jest taki sam.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: A więc wojna. Donald Trump zadaje cios Europie
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Wojtyna: Uważajmy! Nowy prezydent wskaże nowego prezesa NBP
Opinie Ekonomiczne
Mikołaj Fidziński: Platformo, chwalić też się trzeba umieć
Opinie Ekonomiczne
Dan Jørgensen: Koniec z energetycznym szantażem Rosji
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Jak zostać prezydentem