Mieszana strategia
Po przejrzeniu treści SOR można dojść do wniosku, że w kontekście bogactwa rozważań na temat celów szczegółowych cel główny został potraktowany niezwykle skromnie. W pewnym sensie jest niedookreślony. SOR jest wyraźnie „strategią mieszaną", jeśli odnieść ją do wyróżnianych w polityce gospodarczej typów strategii rozwoju (patrz ramka). Jednakowoż swoiście rozumiana reindustrializacja, sprzęgnięta z innowacyjnością stwarza podstawy do nazwania jej nową strategią rozwoju gospodarczego.
Na szczególne podkreślenie zasługuje oryginalność – na gruncie polityki gospodarczej oraz teorii rozwoju społeczno-gospodarczego – nazwy „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".
Przymiotnik „odpowiedzialny" według „Słownika języka polskiego" oznacza:
- kogoś, na kim można polegać, mającego obowiązek pilnowania czegoś, odpowiadającego za wykonanie czegoś; ktoś rzetelny, solidny;
- sytuację wymagającą kwalifikacji (kompetencji), poważną, trudną.
Friedrich August von Hayek w „Konstytucji wolności" powiada: „Odpowiedzialność stała się przede wszystkim pojęciem prawniczym, ponieważ prawo wymaga jasnych kryteriów określania, kiedy działanie człowieka tworzy zobowiązanie lub wymaga ukarania. Jest ona jednocześnie oczywiście także pojęciem moralnym, wyobrażeniem, które leży u podstaw naszego mniemania o moralnych obowiązkach osoby. (...) Z naszymi poglądami na odpowiedzialność ściśle związany jest cały nasz stosunek do funkcjonowania porządku społecznego, nasza aprobata lub dezaprobata sposobu, w jaki wyznacza on relatywne miejsca różnych jednostek. (...) Wolne społeczeństwo być może bardziej niż jakiekolwiek inne wymaga, aby ludzie w swoim działaniu kierowali się poczuciem odpowiedzialności, które wykracza poza obowiązki egzekwowane przez prawo. Wymaga także, aby opinia publiczna była zgodna co do tego, że jednostki są odpowiedzialne zarówno za sukcesy, jak i niepowodzenia ich przedsięwzięć".