Zajmijmy się osobowością prawną robotów

Kiedy w Polsce jesteśmy świadkami głównie politycznych przepychanek, na świecie trwają wytężone prace nad rozwojem i usankcjonowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych, które już wkrótce będą decydować o realnej przewadze gospodarczej jednych krajów nad innymi.

Aktualizacja: 07.12.2017 22:01 Publikacja: 07.12.2017 21:59

Zajmijmy się osobowością prawną robotów

Foto: 123RF

Chodzi o sztuczną inteligencję (AI). To temat niedostrzegany przez rodzimych polityków, bagatelizowany przez rządzących, a będący celem światowego technologicznego wyścigu. Zautomatyzowana produkcja, uczenie maszynowe, big data, roboty czy autonomiczne samochody to nie science fiction, ale zagadnienia, które zmienią naszą rzeczywistość w najbliższych latach. Prezydent Rosji Władimir Putin we wrześniu stwierdził, że kraj, który zostanie liderem w technologii AI, będzie faktycznie rządził światem.

Nic dziwnego więc, że trwa wyścig mocarstw w rozwoju sztucznej inteligencji. Ale rywalizują w nim nie tylko Chiny, USA, Rosja czy Izrael, lecz także malutka Estonia. Pracuje już nad własną ustawą, która ma odpowiedzieć na pytania szybko rozwijającego się sektora o status prawny sztucznej inteligencji i o odpowiedzialność np. za szkody wyrządzone przez autonomiczny pojazd. Estońskie przepisy mocno wybiegają w przyszłość – mają nie tylko wytyczyć granice, których algorytmom AI nie będzie wolno przekraczać, ale też przyznać sztucznej inteligencji osobowość prawną, wprowadzić odpowiednie przepisy ubezpieczeniowe, a nawet nadać robotom zdolność do czynności prawnych (mówi się o możliwości tworzenia spółek mających za wspólników wyłącznie podmioty AI). Sztuczna inteligencja ma poważne implikacje nie tylko dla istniejących regulacji. Konieczne jest też stworzenie odpowiednich standardów etycznych. Czas, by problem dostrzegli decydenci w Polsce.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Aleksandra Ptak-Iglewska: Program „kawalerka minus” zmiecie kandydata na prezydenta?
Opinie Ekonomiczne
Jak zaprząc oszczędności do pracy na rzecz konkurencyjnej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Blackout, czyli co naprawdę się stało w Hiszpanii?
Opinie Ekonomiczne
Czy leci z nami pilot? Apel do premiera
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku