Spoza rodziny

Nigel Higgins od marca będzie zarządzał bankiem Rothschild. Zastąpi Davida de Rothschilda, który pokieruje radą nadzorczą

Publikacja: 11.02.2010 04:27

Spoza rodziny

Foto: ROL

Zmiana dotycząca fotela szefa operacyjnego (dotychczas stanowisko to dzielili między siebie prawie 70-letni Rothschild i 49-letni Higgins) jest – jak informuje bank – wynikiem dostosowywania instytucji do sytuacji na rynku po kryzysie finansowym.

– Wszyscy doskonale wiemy, że organizacje, które są statyczne i nie wprowadzają żadnych zmian, nie mają co liczyć na jakikolwiek postęp, i nie mają co marzyć o lepszej przyszłości – tłumaczył David de Rothschild w ”Financial Times”.

Jedynym wytłumaczeniem tej nominacji jest to, że Nigel Higgins przepracował w bankowości inwestycyjnej – naturalnie w banku Rothschild – 27 lat. Teraz twierdzi, że zmiana na stanowisku szefa oznacza dla firmy raczej ewolucję, a nie rewolucję. Zaś rozdzielenie funkcji dyrektora generalnego zarządzającego firmą na co dzień i prezesa da Davidowi de Rothschildowi czas na poszukiwanie interesujących okazji na rynku.

Sam Higgins podzieli się dodatkowo z Olivierem Pecoux stanowiskiem dyrektora generalnego w bankowości inwestycyjnej banku. Niemniej będzie on pierwszym prezesem spoza rodziny w 212-letniej historii tej instytucji. Jednej z niewielu, które wyszły z ostatniego kryzysu finansowego bez żadnego uszczerbku na reputacji. Mało tego – panuje opinia, że to właśnie Rothschild będzie teraz liderem na rynku fuzji i przejęć.

Rothschild właśnie zamknął fundusz private equity z aktywami w wysokości 600 mln euro, z tego co najmniej 200 mln euro pochodzi ze środków własnych banków.

Nigel Higgins przez ostatnie lata był jednym ze współprezesów działu bankowości inwestycyjnej. Do pracy do Rothschilda przyszedł jako 22-letni absolwent. W ostatnich latach jego wpływy zaczęły gwałtownie rosnąć.

To właśnie jego pomysłem było skorzystanie z wielkich zwolnień w sektorze bankowym, aby pozyskać na rynku największe talenty, jednocześnie podnosząc udział rynkowy w bankowości inwestycyjnej.

Historia rodziny Rothschildów zapisana jest jednymi z największych transakcji światowej bankowości.

W 1815 roku pięciu braci zajmowało się dostarczaniem złota armii Wellingtona, finansowało budowę linii kolejowych, Kanału Sueskiego, rozwój Rio Tinto, diamentowego potentata de Beersa.

Dzisiaj zatrudnia 900 bankierów inwestycyjnych w 36 krajach świata i jest jedną z wiodących firm doradczych.

Korzenie firmy sięgają 1769 roku, kiedy Niemiec Mayer Anschel Rothschild rozpoczął działalność handlową. Sama instytucja swoją historię rozpoczęła 20 lat później.

Opinie Ekonomiczne
Agata Rozszczypała: O ile więcej od kobiet zarabiają mężczyźni
Opinie Ekonomiczne
Iwona Trusewicz: Rodeo po rosyjsku, czyli jak ujeździć Amerykę
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Nie tylko meble. Polska gospodarka wpada w pułapkę
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem