Niedostatek informacji poważnie ogranicza możliwości rozwojowe kraju. Istotną wiadomością dla polityki gospodarczej oraz dla wprowadzanych i nowelizowanych regulacji jest struktura przedsiębiorców. Z takiego punktu widzenia kuriozalna jest sytuacja mikroprzedsiębiorstw, czyli najmniejszych firm, w których pracuje najwyżej dziewięć osób.
Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że przedsiębiorstwa te wytwarzają około połowy dochodu narodowego w tzw. sektorze przedsiębiorstw i pracuje w nich oficjalnie około 3,7 mln osób. Tymczasem zakres informacji gospodarczych na temat przedsiębiorstw mikro i małych, jakimi dysponują opinia publiczna i władze gospodarcze, jest więcej niż skromny. Asymetria informacyjna w stosunku do średnich i dużych przedsiębiorstw jest ogromna.
[srodtytul]Ilu jest mikroprzedsiębiorców?[/srodtytul]
Zdumiewające, że trudno jest ustalić rzeczywistą liczbę przedsiębiorców prowadzących małe i mikroprzedsiębiorstwa, a jeszcze trudniej przypisać im wiele ważnych wielkości gospodarczych, szczególnie w przekrojach terytorialnych. Oszacowanie liczby mikroprzedsiębiorstw w skali kraju na podstawie zasobów rejestru statystycznego przedsiębiorstw REGON prowadzonego przez GUS mija się z celem. Głównym przeznaczeniem tego rejestru jest używanie go do badań statystycznych, choćby do tworzenia losowych prób przedsiębiorstw. Ponad połowa figurujących w REGON firm nie prowadzi działalności.
Większość tych podmiotów od dawna nie istnieje i nie zostały one wyrejestrowane bądź też, co zdarza się rzadziej, nieformalnie zawiesiły swoją działalność. Dotychczas nie było instytucji „zawieszenia“ działalności gospodarczej, a więc eufemizmy „aktywne“ albo „nieprowadzące działalności“ ukrywają fakt niezgłaszania zaprzestania działalności lub też wniosków o wykreślenie z rejestru. Ewidencja działalności gospodarczej nie ma bowiem statusu ksiąg publicznych, a rejestr przedsiębiorców w KRS obejmuje także spółki nieprowadzące działalności gospodarczej, a więc niebędące przedsiębiorcami.