O tym, jak wygląda praktyka, najlepiej dowiedzieć się w wydziałach promocji handlu i inwestycji w poszczególnych ambasadach RP. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje podobna zasada generalna: oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
– W Austrii można spodziewać się kompetentnych i przychylnych urzędników, którzy z dużą życzliwością podchodzą do przedstawianej sprawy – tłumaczy Jan Walkiewicz, I sekretarz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Austrii. – Zasadą jest, że oświadczenia przyjmowane są w dobrej wierze. Podobnie jak w relacjach między przedsiębiorcami podstawą jest wzajemne zaufanie i świadomość konsekwencji nieprawdziwości oświadczenia woli.
Dyplomata dodaje, że po rejestracji firmy przedsiębiorca w trakcie swej działalności kontaktuje się przede wszystkim (jeśli nie wyłącznie) z urzędem skarbowym. Np. sprawę odłożenia terminu złożenia rozliczenia podatkowego załatwia się od ręki w urzędzie bez jakichkolwiek zaświadczeń.
62. miejsce zajęła Polska w ostatniej edycji rankingu swobody gospodarczej Doing Business 2012
W Finlandii obowiązują zasady dotyczące kontaktów między firmami. Na życzenie kontrahenta przedsiębiorca fiński składa zaświadczenia wydane przez stosowne instytucje, w szczególności np. wypis z rejestru handlowego, zaświadczenie z urzędu podatkowego o niezaleganiu z podatkami, zaświadczenie o płaceniu składek na ubezpieczenie społeczne.