Celem powołania spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) było przyspieszenie rozwoju kraju. PIR będą odpowiedzialne finansowo, a więc w bardzo ważny sposób, za realizację wielkich polskich projektów infrastrukturalnych, są nastawione na funkcje związane z finansowaniem projektów.
Istnieje tendencja do uznania PIR za fundusz infrastrukturalny. Zarówno członkowie Zespołu Inwestycyjnego, jak i Rady Nadzorczej to przede wszystkim wybitni finansiści i specjaliści od bankowości, eksperci w finansowaniu projektów. W opisie procesu inwestycyjnego realizowanego przez PIR znajdujemy przede wszystkim informacje typowo finansowo-biznesowe: o kapitale, praktykach biznesowych, zasadach rynkowych. Ale czy takie podejście i takie kwalifikacje wystarczą do zagwarantowania sukcesu finansowanych projektów? Czy sukces projektu to sukces tylko finansowy?
Zarządzanie to podstawa
Obszar finansowania jest bardzo ważny dla sukcesu projektów, ale na pewno nie jest tym, od którego w sposób bezpośredni sukces ten zależy. Instytucje finansowe, na przykład firmy ubezpieczeniowe, nigdy nie działają bez wnikliwej znajomości przedmiotu działalności finansowej: ubezpieczyciele komunikacyjni zatrudniają specjalistów ds. samochodów. Firmy zajmujące się inwestowaniem w nieruchomości mają swoich specjalistów ds. szeroko rozumianego budownictwa. Czy instytucja inwestująca w projekty może się obyć bez wiedzy o zarządzaniu nimi? Zdecydowana większość badań dotyczących sukcesu projektów wskazuje, że głównym czynnikiem wpływającym na jego odniesienie jest sposób zarządzania projektami.
Z zagadnieniami centralnego wsparcia wielkich projektów zmierzyło się już wiele państw. W Australii w Departamencie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego (ile to było narzekania, że w Polsce ostatnio utworzono ministerstwo o dokładnie takim samym zakresie odpowiedzialności) istnieje komórka Umożliwienie Realizacji Głównych Projektów (Major Projects Facilitation Unit) zajmująca się największymi projektami infrastrukturalnymi. W Kanadzie zajmuje się taką działalnością Biuro Zarządzania Głównymi Projektami (Major Projects Management Office), w Wielkiej Brytanii utworzono Zarząd Głównych Projektów (Major Projects Authority), w Stanach Zjednoczonych realizację głównych przedsięwzięć federalnych nadzorują Biura Zarządzania Zasobami (Resource Management Offices), wchodzące w skład Biura Zarządzania i Budżetu (Office of Budget and Management) podlegającego bezpośrednio prezydentowi. Podobne instytucje i komórki istnieją w wielu innych krajach. Celem działania tych instytucji jest zapewnienie sukcesu projektów.
Sposób finansowania nie jest największym problemem polskich projektów publicznych. Są nim opóźnienia, niepełna realizacja, korupcja czy przekraczanie budżetu