Penny Pritzke:Miliarderka i wielki biznes

Penny Pritzker, sekretarz handlu USA nie musiałaby pracować, bo jej majątek sięga 2,4 mld dol.

Publikacja: 01.10.2014 08:22

Penny Pritzke:Miliarderka i wielki biznes

Foto: PAP, Leszek Szymański Leszek Szymański

Do Polski przyjechała wraz z szefami największych amerykańskich korporacji Penny Pritzker, sekretarz handlu USA. To jedna z najbardziej wpływowych osób w USA i najbliższych współpracowników prezydenta USA Baracka Obamy.

Cel pobytu w Polsce? Doprowadzenie do ściślejszej współpracy firm z obu krajów, stąd obecność w jej delegacji przedstawicieli takich gigantów jak Xerox czy Lockheed Martin.

– Mamy w Polsce firmy takie jak Xerox, Marriott, Boeing, Procter & Gamble, które rozwijały się przez ostatnie dwie i pół dekady – mówiła w Warszawie Pritzker. – Teraz musimy się zastanowić, co budować na tych fundamentach. Przyjrzeliśmy się więc niektórym sektorom gospodarki, gdzie widzimy szczególne możliwości współpracy zwłaszcza w przemyśle zbrojeniowym, infrastrukturze, infrastrukturze, usługach informatycznych i rozwiniętych technologiach, a także energii i inteligentnych systemach transportowych.

Penny Pritzker nie ukrywała swojego rozczarowania tym, że wymiana handlowa między USA a Polską wynosi tylko 8,8 mld dol. Polska jest dzisiaj 25. na liście największych gospodarek świata, a zajmuje dopiero 54. miejsce na liście partnerów handlowych USA. – To jeden z powodów, dla których tutaj jesteśmy – podkreśliła.

Energia ?przede wszystkim

Podczas rozmów z wicepremierem Januszem Piechocińskim obydwie strony podkreślały, że dla naszego kraju priorytetem jest dywersyfikacja dostaw energii. – Polska może być pewna, że USA będą wspierać swoich partnerów w umocnieniu bezpieczeństwa energetycznego – zapewniła Penny Pritzker. – Departament Energii USA zatwierdził eksport 10,5 mld stóp sześc. (297 mln m sześc.) LNG dziennie.

Dodała, że jeśli pojawi się jakakolwiek możliwość wsparcia dla polskich rolników, to Stany ją wykorzystają. – Rozmawiałam o tym przed wyjazdem do Polski z sekretarzem rolnictwa Tomem Wislackiem i zamierzam się z nim spotkać po powrocie z Polski – zapewniła.

Najwięcej uwagi poświęca temu, co boli biznes: regulacjom, podatkom. Dlatego  przedstawiciele firm – niezależnie, dużych czy małych – uważają ją za sojusznika

Pritzker nie ukrywa, że jednym z głównych powodów jej przyjazdu z silną misją biznesu są rozmowy o TTIP – transatlantyckim partnerstwie w handlu i inwestycjach między UE a USA. –To będzie niewyobrażalnie wielki rynek 800 mln konsumentów. Pojawi się szansa rozwoju nie tylko dla wielkich korporacji, ale i dla małych i średnich firm. Zniesione zostaną bariery handlowe, co ułatwi import i eksport – przekonywała Penny Pritzker.

Pritzker na kłopoty

Do Polski amerykańska sekretarz przyjechała prosto z Ukrainy. – Dla Ukrainy, nawet w tak trudnej sytuacji, jakiej się ten kraj znalazł, nie ma innej szansy niż reformy. Świat się przygląda, czy Ukraińcy zatwierdzili ustawy antykorupcyjne, czy złagodniała administracyjna biurokracja, czy został stworzony skuteczny system podatkowy – mówiła sekretarz stanu. – To wszystko niezbędne, by mogły ruszyć inwestycje zagraniczne, których Ukraina wręcz desperacko potrzebuje. Podczas spotkań naszych przedsiębiorców z przedstawicielami firm ukraińskich padły konkretne prośby o wsparcie techniczne w opracowaniu otoczki legislacyjnej biznesu – mówiła.

Penny Pritzker jest politykiem amerykańskim chyba najbliższym biznesowi. Kiedy LOT miał kłopoty z odzyskaniem pieniędzy utraconych z powodu defektów dreamlinerów, sugerowano, że najlepiej byłoby dotrzeć właśnie do Pritzker, ponieważ postawa Boeinga wpływała na postrzeganie firm amerykańskich w Polsce i zmniejszała ich szanse na wygranie przetargów na dostawy dla polskiego wojska.

Nie wiadomo, czy ostatecznie do takich kontaktów doszło, ale faktem jest, że Boeing nagle przestał stwarzać problemy. LOT nie ukrywał zadowolenia, podczas gdy inne linie lotnicze, takie jak Qatar Airways czy Air India, jeszcze całe tygodnie publicznie mówiły o swojej frustracji.

Jedna z najbogatszych

55-letnia dzisiaj Penny Pritzker jest jedną z najbogatszych Amerykanek, dziedziczką sieci hotelowej Hyatt. Wcale nie musiałaby pracować, bo jej majątek jest wyceniany na 2,4 mld dol. Tymczasem nieustannie spotyka się z biznesem, lobbuje na rzecz podpisywania umów o wolnym handlu. – Uwielbiam takie spotkania, są odświeżające, czuję się wtedy świetnie – mówi. Pewnie dlatego bez kłopotu udało się jej zebrać delegację szefów największych firm amerykańskich na podróż do Europy Wschodniej.

Szefowa departamentu handlu ma doświadczenie w polityce – wspierała kampanię wyborczą demokratów w 2008 r. Ale to w biznesie odnosiła największe sukcesy. Dzisiejsza wartość firm, które zbudowała, jest wyceniana na 5 mld dol.

Najwięcej uwagi poświęca dziś temu, co boli biznes: regulacjom, podatkom. Dzięki temu przedstawiciele firm, zarówno dużych, jak i małych, uważają ją za sojusznika. Wyspecjalizowała się też w łagodzeniu konfliktów i twierdzi, że znacznie łatwiej jest zgasić mały ogień, niż uporać się z pożarem.

Pritzker nie ukrywa, że lepiej niż w betonowym „bunkrze" Hoover Building w Waszyngtonie, gdzie mieści się Departament Handlu, urzędowałoby się jej w otwartym budynku, takim jaki ma np. Mark Zuckerberg w Menlo Park w Dolinie Krzemowej.

Jej zainteresowanie Ukrainą wynika z tego, że w Kijowie są korzenie jej rodziny. W 1880 r. Kozacy ostrzegli jej pradziadka Nicholasa J. Pritzkera, że jeśli ktoś jest Żydem i ma polityczne aspiracje, to nie ma dla niego miejsca w carskiej Rosji. Nicolas Pritzker uciekł do Chicago i założył kancelarię prawną. Tak zaczęła się budowa rodzinnej fortuny.

Do Polski przyjechała wraz z szefami największych amerykańskich korporacji Penny Pritzker, sekretarz handlu USA. To jedna z najbardziej wpływowych osób w USA i najbliższych współpracowników prezydenta USA Baracka Obamy.

Cel pobytu w Polsce? Doprowadzenie do ściślejszej współpracy firm z obu krajów, stąd obecność w jej delegacji przedstawicieli takich gigantów jak Xerox czy Lockheed Martin.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Jak skrócić tydzień pracy w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Kanada – wybory w czasach wojny celnej
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Polscy milionerzy wolą luksusowe samochody i spa niż nieruchomości