Aktualizacja: 13.11.2014 02:58 Publikacja: 13.11.2014 02:58
Jerzy Hausner: Demokracja samorządowa słabnie
Foto: Fotorzepa
Rz: Prawie dwa lata temu zdiagnozował Pan, że samorządy znajdują się w stanie przewlekłej choroby, choć jeszcze nie jest to zapaść. Czy stan chorego pogorszył się od tego czasu?
Jerzy Hausner: Wciąż nie ma mowy o zapaści, w przeciwnym razie mielibyśmy problemy na przykład z brakiem wywożenia śmieci z miast, tak to było w Neapolu. Natomiast widać różnego rodzaju słabości, które nazywam dysfunkcjami. To symptomy stanu chorobowego, tak jak nadciśnienie sygnalizuje problemy kardiologiczne. W samorządach nie ma jeszcze zawału, ale są już poważne sygnały ostrzegawcze.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Gdzie w rządzie jest centrum myślenia gospodarczego? Nie widzę polityki gospodarczej, która polega na podejmowaniu problemów strukturalnych i usuwaniu barier rozwojowych – mówi ekonomista prof. Jerzy Hausner.
Naszymi słabościami są stan finansów publicznych, skomplikowanie i zmienność systemu podatkowego, stabilność polityki monetarnej oraz praworządność.
- Skład nowego rządu w odniesieniu do ministerstw gospodarczych musi dawać przekonanie, że są to ludzie kompetentni zawodowo a nie tylko politycznie – mówi Jerzy Hausner, wicepremier i minister gospodarki w rządach Leszka Millera i Marka Belki, były członek RPP.
Inflacja w Polsce to choroba uporczywa. Mówienie o tym, że została pokonana, to nieporozumienie. Proinflacyjna pozostaje polityka fiskalna – ocenia prof. Jerzy Hausner, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Na razie wszystko jest na zasadzie „jakoś to będzie”, ale wkrótce ktoś krzyknie: król jest nagi – mówi prof. Jerzy Hausner.
II. Ogólnopolska Konferencja Naukowa im. prof. Jana Winieckiego odbędzie się w dniach 2-3 czerwca w Kielnarowej k. Rzeszowa. W programie najnowsze wyniki badań i analiz kilkunastu polskich ekonomistów, oraz sesja upamiętniająca prof. Winieckiego, jednego z polskich liberalnych ekonomistów już w czasach socjalizmu.
Premier Morawiecki słusznie sformułował swoją myśl strategiczną, ale ona nie jest realizowana. On się nią w ogóle nie zajmuje – mówi były wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner.
Kolejne rządzące partie wprowadzają w systemie emerytalnym różne doraźne zmiany. Bywa, że licząc na wdzięczność, którą społeczeństwo okaże na kartach do głosowania. Konsekwencje są fatalne – pisze ekonomista.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas