Gdański liberał, brukselski weteran u boku Kopacz

Na początku lat 90. Jan Krzysztof Bielecki zastąpił Janusza Lewandowskiego na czele środowiska gdańskich liberałów. A dziś Lewandowski zastępuje Bieleckiego w fotelu szefa Rady Gospodarczej przy Premierze.

Publikacja: 30.12.2014 03:51

Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

„Testuję Pendolino, do W-wy w 3 godziny. Podobną trasę Bruksela–Paryż robię w 1,5 godziny. Skok cywilizacyjny na miarę naszych możliwości" – napisał w poniedziałek na Twitterze Janusz Lewandowski, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, były komisarz europejski, nowy przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze. Nie jest to z pewnością opinia wpisująca się w oficjalną partyjno-rządową narrację, ale Janusz Lewandowski od dawna jest znany z tego, że potrafi głosić krytyczne sądy. Jako filar dawnego środowiska gdańskich liberałów, z którego wyrósł były premier Tusk, ma na tyle mocną pozycję, że nikt z obozu władzy nie będzie mu tego wypominał.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację