Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.03.2016 21:00 Publikacja: 07.03.2016 21:00
Magdalena Lemańska
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała
Z badania Grant Thornton wynika, że 34 proc. osób zasiadających na kierowniczych stanowiskach w polskim biznesie to kobiety i że to odsetek wyższy od notowanego na świecie i w Europie. „The Economist" uplasował Polskę z kolei zaskakująco wysoko wśród krajów najbardziej sprzyjających kobiecej karierze (zajęliśmy szóste miejsce wśród krajów OECD, wyprzedziły nas Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Węgry).
Pierwszą reakcją na te wyniki jest oczywiście pozytywne zaskoczenie. Drugą – chwila refleksji nad zasadnością wprowadzania parytetów. Bo wypadamy w badaniach dobrze, choć jako państwo niewiele w tym zakresie w biznesie robiliśmy. Nowy rząd opowiedział się wręcz przeciwko parytetom, jakie miałyby zapewnić 40-proc. udział kobiet w radach nadzorczych publicznych spółek w krajach UE. Można się spodziewać, że powyższe wyniki badań będą wykorzystywane przy kolejnej odsłonie debaty na ten temat. Tymczasem wprowadzenie parytetów np. tylko na jakiś czas byłoby papierkiem lakmusowym, bo szybko wykazałoby, czy istniały na rynku niebezpieczne niewidoczne blokady.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W związku z atakiem rosyjskich dronów na fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy, zwracamy się do władz Polski z apelem...
Gra, którą stosuje w sprawie ceł Donald Trump, zbliża się do rozstrzygnięcia. Stawką w tej grze jest sytuacja go...
Nowe technologie przejmują coraz większą część naszego życia, a sztuczna inteligencja zaczyna „myśleć” w sposób...
Z technologii przetwarzania w chmurze korzysta dziś siedem na dziesięć jednostek administracji publicznej. Więce...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas