Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.06.2017 20:43 Publikacja: 11.06.2017 19:25
Foto: materiały prasowe
Wprowadzane działania zmierzające do poprawy dyscypliny fiskalnej w strefie euro, niestandardowe (przynajmniej uznawane za takie przed kryzysem) działania EBC polegające na luzowaniu polityki pieniężnej (de facto dodruk euro) oraz naturalne wejście we wzrostową fazę cyklu gospodarczego spowodowało, że gospodarka strefy euro, jak i całej UE, ustabilizowała się i wykazuje coraz silniejsze oznaki wzrostu. Odsunięcie zagrożenia nie oznacza, że następuje powrót do stanu sprzed 2008 roku. Świat się zmienił, a aktualna sytuacja w Europie, choć się gospodarczo poprawia, politycznie nadal jest daleka od stabilizacji. Kolejne miesiące i kwartały upłyną na negocjacjach z W. Brytanią co do procesu jej ewentualnego wyjścia ze Wspólnoty, udziałem Grecji są nadal problemy z recesją i nadmiernym zadłużeniem, Unia zmaga się z nierozwiązanym problemem niekontrolowanej imigracji. Jednak się wydaje, że opada fala populizmu (przynajmniej na poziomie wyników wyborów w Holandii, Francji, a przed wyborami w Niemczech i kolejnymi we Francji). Elity UE poczuły się nieco pewniej i pod przewodnictwem Niemiec i Francji przystąpią do energicznego przemodelowania zasad funkcjonowania Unii, w najbliższych miesiącach wykrystalizuje się nowy pomysł na bardziej skuteczną (w założeniach pomysłodawców) i zintegrowaną Europę – choć na tym etapie bez zmian traktatowych (pomimo enuncjacji prezydenta Francji Emmanuela Macrona).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Bez alternatywnych strategii perspektywy ukraińskiej gospodarki na rok 2026 wydają się wysoce niepewne – zwłaszc...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kapitał zasilający polskie start-upy właśnie wysechł jak kałuża w czas suszy. Czy projekt europejskiej unii kapi...
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Etapowe upłynnienie aktywów Skarbu Państwa może przynieść niemałe wpływy do budżetu. I pomóc w przywróceniu zach...
Zmagający się z wieloma zmartwieniami premier przypomniał ostatnio o niezwykłym sukcesie: pod względem siły naby...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas