Nowo założone Porozumienie Chirurgów opublikowało swój manifest. Młodzi chirurdzy domagają się większego dostępu do stołów operacyjnych, podwyżek płac i większych możliwości szkoleniowych. Apelują też do innych lekarzy chirurgów i rezydentów o wstępowanie do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Medonet.pl pisze o co walczą chirurdzy ogólni?
Młodzi nie chcą być chirurgami
Jak powiedział Medonetowi rzecznik Porozumienia Chirurgów Daniel Łuszczewski, obecnie do organizacji zapisało się ok. 40 osób, ale ta liczba codziennie się zmienia. Podczas pierwszego spotkania w Warszawie Porozumienie Chirurgów wystosowało manifest i rozpoczęło walkę o naprawę pogłębiającej się zapaści w chirurgii ogólnej w Polsce. Spotkanie organizacyjne, na które zaproszeni zostaną szefowie oddziałów i klinik chirurgii ogólnej, zaplanowane jest na styczeń 2020 roku. Wtedy też powstanie plan działania Porozumienia.
Czytaj także: Lekarze: rezydenci chirurgii walczą o dostęp do stołu operacyjnego
Jak czytamy na początku manifestu, łączna liczba chirurgów ogólnych w Polsce wynosi nieco ponad 9 tys., czyli 2,3 na 10 tys. obywateli. To zdecydowanie za mało. Średnio chirurg w Polsce ma 58,5 lat. Jeśli chodzi o liczbę chirurgów ogółem, to według danych Eurostat (za 2017 rok) w Polsce było ich 20 592. Dla porównania we Włoszech w 2017 roku było 60 467 chirurgów, w Niemczech 97 707, w Hiszpanii 44 728, a we Francji 31 756.
Fakty są takie, że od kilku lat chirurgia ogólna jako specjalizacja cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem. Dlaczego tak jest?