Od początku tego roku wszyscy lekarze wykonujący zawód w Polsce muszą mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności zawodowych. Oznacza to dla nich wydatek rzędu 500 – 700 zł rocznie na polisę, której – jak się okazuje – nie wszyscy potrzebują.
[srodtytul]Kilkaset złotych składki[/srodtytul]
Takiego ubezpieczenia wymagano dotychczas wyłącznie od lekarzy, którzy podpisali kontrakty na świadczenie usług medycznych ze szpitalem lub bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wielu medyków, szczególnie tych, którzy prowadzą prywatne gabinety i kliniki, decydowało się na takie polisy dobrowolnie. W zamian za kilkaset złotych rocznej składki pracujący na własne konto lekarze zyskiwali polisę, która chroniła ich przed płaceniem pacjentowi odszkodowania z własnej kieszeni.
W myśl przepisów uchwalonych przez Sejm 2 grudnia 2009 r. obowiązek ubezpieczenia na co najmniej 100 tys. euro obejmuje wszystkich lekarzy wykonujących zawód w kraju.
– Obowiązek ubezpieczenia OC powstał z myślą o poszkodowanych – broni nowych rozwiązań Marcin Tarczyński, analityk z Polskiej Izby Ubezpieczeń.